CM atletism: Bolt a "furat" startul la sută şi a fost descalificat! Blake, noul campion mondial

Şoc în finala de la 100 de metri plat, "regina" probelor în atletism. Usain Bolt, marele favorit, a "furat" startul în cursa de azi, de la Daegu (unde se ţine Campionatul Mondial), şi a fost descalificat.

Jamaicanul Yohan Blake este noul campion mondial al probei de 100 de metri, terminând cursa de azi, de la Daegu, după 9,92 secunde. Americanul Walker Dix (10,08 secunde) a venit al doilea, iar jamaicanul Kim Collins a sosit pe trei, cu 10,09 secunde. Usain Bolt, campion mondial şi olimpic, a făcut circ înaintea cursei, arătând spre vecinii de culoar că n-au nicio şansă în faţa lui, însă n-a prins finalul, căzând pradă încrederii în exces pe care are înainte de fiecare cursă. Regele sprinterilor a "furat" startul şi a fost descalificat, astfel că a irosit prilejul a îmbunătăţi recordul lumii, care-i aparţine (9,58 secunde).