Uruguay, din nou în "sferturi" după 40 de ani

Uruguay a învins sâmbătă după-amiază, în primul meci din "optimi", pe Coreea de Sud, cu scorul de 2-1.

Naţionala "celeştilor" a ajuns din nou între primele opt echipe ale lumii după o pauză de 40 de ani. Ultima oară se întâmplase în Mexic 1970.

"Dubla" lui Luis Suarez în poarta coreenilor a fost decisivă pentru o victorie muncită, pe o vreme potrivnică fotbalului, ploaie şi un teren aproape desfundat.

Uruguay a învins cu 2-1, dar, foarte probabil, ar fi trecut cel puţin prin emoţiile prelungirilor dacă Suarez nu inventa un gol senzaţional cu zece minute înainte de final.

Reuşitele atacantului de la Ajax Amsterdam au venit pentru a împlini prezicerea coechipierului său Diego Forlan, care i-a spus lui Suarez că va reuşi să înscrie cel puţin o dată. Starul de la Atletico Madrid a uitat să-i "prezică" eroului naţionalei sale că la ambele faze el îi va fi servantul. Huh Jong- Moo, selecţionerul asiaticilor, s-a plâns după meci, susţinând că Uruguay s-a bazat numai pe Suarez şi pe noroc, echipa sa controlând partida. Oscar Washington Tabarez, selecţionerul Uruguayului, a recunoscut că echipa sa a avut noroc.

"Sud-coreenii au jucat foarte bine, dar cred că Suarez şi norocul au fost armele noastre.“, OSCAR TABAREZ, selecţioner Uruguay

URUGUAY - COREEA DE SUD 2 - 1 Marcatori: L. Suarez (8 şi 80) / Lee Chung-yong (68)

URUGUAY: Muslera 4, M. Pereira 6, Lugano 6, Godin 6 (46, Victorino 6), Fucile 6, D. Perez 5, Rios 6, Cavani 6, Forlan 6, A. Pereira 5 (74, Lodeiro 5), L. Suarez 8 (84, A. Fernandez). Antrenor: Oscar Tabarez

COREEA DE SUD: Jung Sunng-ryong 5, Chu Du-ri 5, Cho Yong-hyung 5, Lee Jung-soo 5, Lee Yong-pyo 5, Lee Chung-yong 6, Kim Jung-woo 5, Ki Sung-yong 5 (85, Yeom Ki-hun), Kim Jae-sung 5 (61, Lee Dong-gook 5),, Park Ji-sung 6 Park Chu-yong 5. Antrenor: Huh Jung-Moo

Arbitri: W. Stark 4 - J. Salver 5, M. Pickel 6 (toţi din Germania)

Stadion: "Nelson Mandela Bay" - Port Elizabeth; Spectatori: 30.957