CE DE FUTSAL: Tricolorii - învinși, dar calificați

Naționala României a pierdut cel de-al doilea meci disputat în Grupa A a Campionatului European de Fotbal în sală.

Echipa națională de futsal a României a pierdut, scor 0-1, partida cu Ucraina, disputată joi seară, la Antwerp, în etapa a 2-a din Grupa A a Campionatului European. Unicul gol al partidei a fost marcat de Sorokin, în minutul 17:01. În ciuda eșecului, România (care a câștigat cu 6-1 în fața Belgiei, în prima partidă din Grupa A) a obținut calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European. În această grupă se va mai juca, sâmbătă, partida Belgia - Ucraina, dar indiferent de rezultatul acesteia, tricolorii nu mai pot rata accederea în faza următoare a turneului final, unde ajung primele două clasate. În caz de egalitate de puncte, echipele sunt departajate în urma rezultatelor directe, apoi a golaverajului. În acest moment, clasamentul grupei este următorul: 1. Ucraina - 3 puncte (un joc), 2. România - 3 puncte (două jocuri), 3. Belgia - 0 puncte (un joc).