Andreea Munteanu, aur la bârnă și bronz la sol în Italia

Gimnasta Andreea Munteanu a câştigat, duminică, medalia de aur la bârnă şi pe cea de bronz la sol.

Andreea Munteanu a câştigat medalia de aur în finala de la bârnă, fiind notată cu 14.833, anunță Mediafax. Medalia de argint a revenit italiencei Elisa Meneghini (14.200), iar cea de bronz sportivei americane Alyssa Baumann (14.200). În aceeaşi finală la senioare, cea de-a doua reprezentantă a României, Ştefania Stănilă, s-a clasat pe locul 5 (13.700). În finala de la sol, Andreea Munteanu a fost notată cu 13.967 puncte, cu care a cucerit medalia de bronz, cea de aur revenind gimnastei americane Mykayla Skinner (14.533), iar cea de argint compatrioatei sale, Kyla Ross (14.233). În aceeaşi finală, Ştefania Stănilă, s-a clasat tot pe locul 5 (13.633). Sâmbătă, Andreea Munteanu şi Ştefania Stănilă s-au clasat pe locurile 13, respectiv 14, în concursul individual-compus, în timp ce echipa de junioare a României a cucerit medalia de argint a competiţiei, în componenţa Laura Jurcă, Andra Butuc, Ştefania Orzu, Asiana Peng, Andra Stoica şi Andreea Iridon (punctaj total de 212,900 puncte).