Superliga. Universitatea Cluj, învinsă de Poli Iași cu scorul de 1-0

Superliga. Universitatea Cluj, învinsă de Poli Iași cu scorul de 1-0 Poli Iași. Sursa foto Facebook

Poli Iaşi a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 1-0, echipa Universitatea Cluj, într-un meci din etapa a 11-a a Superligii. Soares a dat gol în minutul 50. În minutul 49, un gol al oaspeţilor a fost anulat pentru ofsaid.

Poli Iași a învins Universitatea Cluj

În urma acestui rezultat, Universitatea Cluj a rămas, cu 22 de puncte, pe primul loc. „Șepcile roșii” pot fi depășite în clasament doar de Oțelul Galați (locul 4, 17 puncte), care are două meciuri în plus de disputat.

Poli Iași a ajuns la 14 puncte și a urcat cel puțin provizoriu pe locul 7. În etapa următoare, „U” Cluj se va deplasa pe terenul Unirii Slobozia, în timp ce Poli Iași se va deplasa în Gruia, unde o va întâlni pe CFR Cluj.

Ce strategii au avut antrenorii

Cei doi antrenori au făcut și schimbări tactice pe parcursul actului doi. Chipciu a fost urcat la mijloc în minutul 69, când Lasure a intrat fundaș stânga. Peste opt minute, Poli a trecut la un modul cu trei stoperi. Au fost 5205 de microbiști pe stadion.Niciuna din echipe nu a riscat, prima repriză fiind lipsită de ocazii clare. Singurele cornere, ambele ale gazdelor, au apărut abia în minutele 41 și 45. Pe banca de rezerve a oaspeților a stat Bogdan Mitrea, care s-a afirmat în fotbal la Poli Iași, stoperul jucând în Copou în perioada 2011-2013.

• Stadion „Emil Alexandrescu”
  • Arbitru Andrei Antonie. Asistenți Vasile Marinescu, Valentin Avram (toți din București).
  • Arbitru VAR Ionuț Coza (Cernica). Asistent VAR Claudiu Marcu (Constanța)