Stoican a câștigat primul trofeu ca antrenor

Dinamo s-a impus în finala turneului „Marbella Cup”.

Dinamo a învins cu scorul de 2-0 partida disputată joi seară, în Spania, cu formația suedeză IFK Goteborg și a câștigat turneul „Marbella Cup”. Acesta reprezintă primul trofeu câștigat în cariera de antrenor de Flavius Stoican, tehnicianul „câinilor roșii”. Dinamoviștii au au deschis scorul în minutul 34, când, după o lovitură de colț, Thicot a marcat cu un șut puternic din interiorul careului. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 82 de Bilinski, cu o „torpilă” de la 20 de metri. Antrenorul Flavius Stoican a început meciul cu IFK Goteborg în următoarea formulă: Bălgrădean – Rus, Thicot, D. Grigore, S. Filip – Boubacar, C. Munteanu – V. Lazăr, I. Şerban, C. Matei – Ţucudean. Pe parcurs au mai jucat Elton, Bărboianu, J. Thomas, Velici, Bilinski, Grecu, Asanovici și Diakhate. În precedentele partide de verificare, Dinamo a înregistrat următoarele rezultate: 0-1 cu Karabah, 0-1 cu Energia Vladivostok, 1-1 cu Cernomoreț Odesa, 2-1 cu Korona Kielce, 1-3 cu Dinamo Kiev și 2-0 cu Guangzhou Evergrande. „Câini roșii” vor disputa sâmbătă ultimul meci din cadrul stagiului de pregătire din Spania, cu formația bulgară Lokomotiv Plovdiv (ora 17.30, Digi Sport 1), iar o zi mai târziu este programată revenirea în țară. Flavius Stoican antrenorul echipei Dinamo, nu și-a ascuns satisfacția după câștigarea primului său trofeu ca „principal”. „Sunt fericit, nu cred că există oameni care să nu fie fericiţi atunci când câştigă trofee. Trebuie să mergem pe aceeași linie. Fără muncă nu putem obţine nimic. Declaraţiile răutăcioase la adresa noastră ne motivează. Acum încă acumulăm, uşor-uşor vom fi din ce în ce mai buni”, a declarat Stoican, la Digi Sport.