SIX NATIONS: Trei echipe sunt la egalitate de puncte cu o etapă înainte de final

Turneul celor 6 Națiuni la rugby a programat o nouă etapă.

Naționala de rugby a Irlandei s-a distrat cu Italia, câștigând cu scorul de 46-7 partida disputată sâmbătă, pe teren propriu, în cadrul Turneului celor 6 Națiuni. Punctele irlandezilor au fost reuşite de Sexton - 2, Trimble, Healy, Cronin, McFadden şi McGrath - eseuri, Sexton şi Jackson, câte două transformări şi Sexton o lovitură de pedeapsă. De partea cealaltă, italienii au reuşit un singur eseu, prin Leonardo Sarto, în minutul 24, transformat de Luciano Orquera. Brian O'Driscoll a primit titlul de jucătorul partidei. Într-un alt meci disputat sâmbătă în Turneul celor 6 Națiuni, Franța a câștigat cu mari emoții partida din deplasare cu Scoția, scor 19-17. „Cocoșii” au început în forță și au condus cu 6-0, dar gazdele au încheiat prima repriză în avantaj: 14-9. Francezii au revenit în partea secundă și au obținut victoria cu două minute înainte de finalul meciului, când Doussain a transformat o lovitură de pedeapsă. În ultimul meci din această etapă, Anglia a câștigat cu 29-18 duminică, pe arena „Twickenham” din Londra, în fața Țării Galilor. Clasamentul se prezintă în felul următor: 1. Irlanda (6 p), 2. Anglia (6 p), 3. Franța (6 p), 4. Țara Galilor (4 p), 5. Scoția (2 p), 6. Italia (0 p). Ultima rundă din Turneul celor 6 Națiuni programează pe 15 martie meciurile: Italia - Anglia, Țara Galilor - Scoția și Franța - Irlanda.