Retragere neașteptată la turneul de la Roma. Cu cine joacă Irina Begu în manșa secundă Sursa foto: Arhiva EvZ

Calificată la turneul de Roma, Irina Begu trebuia să evolueze  în cea de-a doua manșă a turneului Foro Italico, împotriva jucătoarei din Kazahstan, Elena Rybakina, însă Ryabakina s-a retras.

Decizie favorabilă pentru Irina Begu

Cu doar o oră înaintea confruntării Irina Begu a aflat că adversara ei, Elena Rybakina, locul 4 în ierarhia WTA  și a IV-a favorită a turneului, a fost nevoită să se retragă din cauza unei probleme fizice.

Spotiva noastră nu va juca direct în turul trei. În schimb o va întâlni pe cea care a înlocuit-o pe Elena Rybakina, franțuzoaica Oceane Dodin. Mutarea este cu noroc pentru Irina Begu, franțuzioca este mai slab cotată în ierarhia mondială, poziția 73. Meciul a fost programat pentru ora 14:00.

Irina Begu

Sursă foto: dreamstime.com

Elena Rybakina s-a retras din partea unei probleme medicale

Franțuzoiaca a aderat pe tabloul principal de la Roma din postura de lucky loser. Oceane Dodin a pierdut cu minimul de seturi ultimul meci din campania de calificare, când a fost învinsă de Brenda Fruhvirtova. În primul tur al turneului de la Roma, Begu a învins-o în trei seturi pe Rebeka Masarova, după ce sportiva noastră a revenit de la 0-1 la seturi.

Într-un final Irina s-a impus după două ore și 48 de minute de joc cu scorul general de 5-7, 6-3, 6-4, într-un meci care a fost amânat două zile din cauza precipitațiilor. Oceane Dodin și Begu s-au mai întâlnit de trei ori în circuitul internațional de tenis.

Irina Begu

Sursa foto:Arhiva EvZ

Irina Begu favorită în confruntare cu franțuzoiaca Oceane Dodin

Irina Begu și-a adjudecat două din cele trei confruntări. Toate meciurile dintre cele două sportive au fost tranșate în trei seturi. Singurul duel pe zgură dintre cele două jucătoare a fost câștigat de Irina Begu cu scorul de 1-6, 6-2, 6-4.

Dacă Begu trece de franțuzoică o va întâlni în turul trei pe câștigătoare dintre Elise Mertens și Katerina Siniakova. Sorana Cîrstea și Jaqueline Cristian s-au calificat în turul III al turneului „WTA 1000” de la Roma.