Irina Begu a părăsit turneul de la Madrid. Românca a cedat după două ore de joc

Irina Begu a părăsit turneul de la Madrid. Românca a cedat după două ore de joc Sursa foto: Arhiva EvZ

Irina Begu a fost învinsă în manșa secundă a turneului WTA 1000 de la Madrid. Sportiva noastră a pierdut în fața finalistei US Open din 2017. Madison Keys a avut nevoie de două ore și de două tie-breakuri pentru a trece de Begu.

Irina Begu părăsește turneul de la Madrid

Irina Begu a fost învinsă în două seturi 7-6(3),  7-6(6), într-un meci care a durat două ore și 11 minute. Madison Keys s-a evidențiat în prima parte a partidei, adversarea Irinei a produs primul brek în gameul trei. Sportiva noastră și-a intrat în mână abia după ce americanca s-a distanțat la 3-1 și 4-2.

Jucătoarea noastră a ridicat mai probleme pe retur, dovadă stau cele șase mingi de break ratate în gameul șase. La câteva minute distanță, Irina a echilibrat meciul la 5-5 și ulterior 6-6. Însă, româncei i-a lipsit verticalitatea, iar cele două servicii pierdute au cântărit decisiv în câștigarea tie-breakului de către fosta finalistă de la US Open.

Irina Begu

Begu trece în avantaj

Irina Begu a început bine al doilea set. Sportiva noastră a adus primul break la scorul de 2-2, Begu trece pentru prima dată în avantaj. Cu toatea aceastea nu a reușit să conserve anvantajul. Keys a venit cu rebreakul de 3-3. Cu ceva dificultăți pe serviciu, Begu a pierdut ritmul meciului, iar forehandul adversarei a creat mari probleme în apărarea Irinei.

Americanca a dus meciul la 5-3, iar Madison Keys a urmat la serviciu, pentru ca mai apoi să închidă meciul, dar nu înainte ca Begu s-o pună în dificultate cu slice-urile înalte. Irina mai are o șansă să relanseze meciul la breakul de 5-4.

Irina Begu

Sursa foto: Arhiva EvZ

Irina Begu, învinsă după două ore și 11 minute de joc

Pe finalul partidei emoțiile au ajuns-o pe Irina Begu. Sportiva noastră a fost nevoită să savlze trei mingi de meci. Begu revine din nou pe gameul de serviciu la scorul de 6-5 pentru adversară, duce meciul până în tiebreak, dar nu reușeste să fructifice rezultatul.

După ce a salvat a patra minge de meci la 6-5, americanca a trimis un backhand impecabil, iar Irina a fost învinsă la capătul unui meci care a durat două ore și 11 minute.