Premier League. FC Liverpool- Tottenham, 4-3. Filmul unui meci de infarct

Premier League. FC Liverpool- Tottenham, 4-3. Filmul unui meci de infarct Sursa foto: Liverpool FC / facebook

După un debut de meci, absolut fulminant, cei de la Liverpool au oprit motoarele și s-au uitat cum sunt egalați de o echipă mai slab cotată. Apoi, timp de zeci de minute, Liverpool s-a chinuit să reintre în avantaj.

În primele 15 minute al meciului de la Liverpool, de pe Anfield Arena, echipa orașului a reușit să înscrie de trei ori. Era minutul 15, și tot stadionul era într-o bucurie explozivă.

Curtis Jones a deschis scorul în minutul 3, după care Luis Diaz a înscris în minutul 5, pentru 2-0.

În minutul 15, Salah a transformat o lovitură de la 11 metri și a dus scorul la 3-0, pentru Liverpool, scriu cei de la News.

S-au uitat cum sunt egalați

După minutul 15, jucătorii de la Liverpool parcă nu au mai știut să joace fotbal.

Oaspeții au revenit și au reușit să înscrie prin  Harry Kane, în minutul 39. În repriza a doua lucrurile nu au stat mai bine pentru Liverpool.

Cei de la Tottenham au reușit să își facă jocul, și să neutralizeze adversarul.

În minutul 77, Son Heung-min, a înscris golul doi, iar în minutul 90+3 Richarlison, a înscris cu o lovitură de cap, bine plasată, în poarta gazdelor. Era deja 3 la 3.

Au bătut în ultimul minut

După doar un minut, norocul a revenit pentru Liverpool, după ce Diogo Jota a înscris golul victorios.

După acest meci, Liverpool a urcat pe locul cinci, în timp ce Tottenham, este tot pe șase.

La  finalul meciului, antrenorul ”cormoranilor”, Jurgen Klopp, a suferit o accidentare. După golul victoriei, antrenorul a sărit în sus de bucurie, dar s-a accidentat la un picior. El a părăsit stadionul, șchiopătând.

Klopp se bucură pentru eșecul lui Chelsea

Înainte de meci, antrenorul cormoranilor a declarat că se bucură pentru că transferurile făcute de Chelsea, nu au ajutat echipa să joace mai bine.

”Trebuie să construiești o echipă, iar acest lucru a fost subestimat la Chelsea. Le-au dat antrenorilor o misiune aproape imposibilă. Nu poți să ai două vestiare, să antrenezi pe două terenuri, trebuie să creezi relații, spirit de echipă. Acesta e singurul motiv pentru care mă bucur puțin pentru situația lor. Dar Chelsea va fi bine într-un final și vor fi incredibil de puternici anul viitor. Nu am vrut decât să scot în evidență că la cel mai înalt nivel nu poți face așa ceva”, a spus Klopp.