Naționala de tineret a Ucrainei a încălcat regulamentul FIFA. A folosit la meciul de debut de la Euro U21 doi fotbaliști fără drept de joc Sursa foto: Facebook

Naționala de tineret a Ucrainei a început cu stângul Euro U21 2023. Deși au câștigat meciul de debut contra Croației cu scorul 2-0, ucrainenii au folosit doi fotbaliști care nu aveau drept de joc. Antrenorul Ruslan Rotan a încălcat regulamentul FIFA prin decizia sa. Care a fost reacția Federației Române de Fotbal.

Naționala de tineret a Ucrainei a început Euro U21 2023 cu o victorie. Cu toate acestea, nu se poate spune că au început cu dreptul campionatul. În meciul de debut contra Croației, tehnicianul Ruslan Rotan a trimis pe teren doi fotbaliști fără drept de joc.

A învins-o fără probleme pe Croația, cu scorul de 2-0, însă echipa națională de tineret a Ucrainei a încălcat regulamentul FIFA. Antrenorul Ruslan Rotan i-a trimis în teren pe portarul Anatoliy Trubin și mijlocașul Georgiy Sudakov. Cei doi au fost pe teren și luni, 21 iunie, la meciul echipelor de seniori Ucraina - Malta din preliminariile Euro 2024.

Ucraina a încălcat regulamentul FIFA

Antrenorul naționalei de tinerei a Ucrainai a încălcat regulamentul campionatului în momentul în care i-a trimis pe teren pe cei doi fotbaliști fără drept de joc. Potrivit regulamentului FIFA, un jucător poate lua parte atât la meciul naționalei de tineret, cât și la prima reprezentativă dacă este respectată perioada de două zile de pauză între cele două meciuri.

Astfel, cei doi jucători ucraineni au bifat două meciuri în mai puțin de 48 de ore, contrar prevederilor FIFA, conform cărora un jucător poate participa la meciuri de nivel U21 și „A”, cu condiția să fie respectată perioada de odihnă relevantă de două zile calendaristice întregi între două partide.

Pentru a respecta această regulă, Emil Săndoi, tehnicianul naționalei de tineret a României, nu l-a avut la dispoziție pentru confruntarea României U21 cu echipa similară a Spaniei pe Vladimir Screciu. Căpitanul naționalei de tineret a fost titular și a jucat 83 de minute în remiza României cu Elveția, scor 2-2, luni seară în preliminariile Euro 2024. Fotbalistul Universității Craiova nu a făcut parte din lotul României U21 pentru debutul la turneul final.

Care a fost reacția Federației Române de Fotbal, după ce Ucraina a încălcat regulamentul

Oficiali din fotbalul românesc nu au vorbit despre decizia luată de Ucraina U21 de a trimite pe teren doi fotbaliști fără drept de joc. Forul condus de președintele Răzvan Burleanu a primit clarificări din partea FIFA cu privire la regulament și a refuzat să comenteze situația

„Conform articolului 1, paragraful 4, din anexa 1 a Regulamentului FIFA pentru Statutul și Transferul jucătorilor, între două jocuri e necesară o pauză de două zile calendaristice, de exemplu se poate juca joi și duminică, cu pauză vineri și sâmbătă. Având în vedere situația, știind că unii dintre jucătorii U21 se vor afla la prima reprezentativă, FRF s-a adresat UEFA pentru clarificări.

Forul de la Nyon ne-a direcționat către FIFA, care ne-a confirmat că, în eventualitatea în care un jucător e folosit luni la prima reprezentativă, acesta nu va putea fi utilizat miercuri la EURO U21.

Referitor la situația Ucrainei, FRF nu este în măsură pentru a face comentarii cu privire la strategia altor echipe și/sau modalitatea acestora de a respecta regulamentele în vigoare”, a transmis FRF, potrivit gsp.ro.

Când este programat meciul dintre România și Ucraina la Euro U21

Naționala de tineret a României va intra din nou pe teren sâmbătă, 24 iunie, contra naționalei de tineret a Ucrainei. Învinși de Spania, miercuri, scor 0-3, „tricolorii” lui Emil Săndoi sunt obligați să câștige pentru a rămâne în cărțile calificării în sferturi.

Cele două echipe se vor duela începând cu ora 19:00, pe stadionul Steaua în a doua etapă din grupa B a Euro U21 2023.