Rapid - MyPa 3-1. Victorie pentru Sabău la primul meci oficial ca antrenor în Giuleşti

Rapid a câştigat cu 3-1 partida disputată în această seară, pe stadionul "Giuleşti", cu finlandezii de la MyPa, contând pentru prima manşă a turului II preliminar al Ligii Europa la fotbal. Returul este programat peste o săptămână, în Finlanda.

La primul meci oficial cu Ioan Ovidiu Sabău ca antrenor principal, Rapid Bucureşti s-a impus cu scorul de 3-1 în faţa finlandezilor de MyPa, într-o partidă contând pentru prima manşă a turului II preliminar al Ligii Europa. Giuleştenii au început meciul în forţă şi se părea că vor avea o misiune uşoară, după ce Teixeira a deschis scorul după doar opt minute trecute de la fluierul de start. Relaxarea prematură i-a costat, însă, pe "vişinii". În minutul 26, Williams a reuşit să egaleze, învingându-l foarte uşor pe portarul Albuţ. Rapid a revenit în avantaj în minutul 40, când N. Grigore (care a împlinit 28 de ani chiar în ziua meciului) a finalizat cu capul după o lovitură liberă executată de M. Roman. În ultimul minut al primei reprize, veteranul Pancu a stabilit scorul final, înscriind cu o scăriţă peste portarul advers. În partea secundă a meciului, giuleştenii au părut că joacă la trecerea timpului. Spre final, Ilijoski a irosit o ocazie incredibilă, reluând peste poarta goală mingea centrată de Goga. Rapid se va califica în turul III preliminar al Ligii Europa dacă nu va pierde cu 2-0 sau la o diferenţă de trei goluri returul cu MyPa, programat săptămâna viitoare. În vara anului 2010, MyPa a jucat cu FC Timişoara în turul III preliminar al Ligii Europa. Atunci, bănăţenii au învins cu 2-1 în Finlanda şi au remizat pe teren propriu, scor 3-3, la capătul unei partide în care au fost conduşi la un moment dat cu 3-0 şi au reuşit să egaleze în ultimele secunde! În jurul acelui meci au apărut suspiciuni legate de un posibil blat pentru pariurile sportive. RAPID - MYPA 3-1 Marcatori: Teixeira (8), N. Grigore (40), Pancu (45) / Williams (26) Stadion: "Giuleşti - Valentin Stănescu", Bucureşti Rapid: Albuţ - Rui Duarte, Abrudan, Oros, Milisavljevici - M. Roman, N. Grigore, Teixeira, Grigorie - Surdu, Pancu. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău MyPa: Kuismala - Vesala, Koskinen, Aho - Nongotamba, Sesay, Gela, Oksanen, O'Neill -Saxman, Williams. Antrenor: Toni Korkeakunnas Arbitru la centru: Stavros Tritsonis (Grecia) COMENTARIUL LIVE Minutul 90+2: Fluier final. Rapid învinge MyPa cu 3-1 în prima manşă din turul II preliminar al Ligii Europa. Returul va avea loc peste o săptămână, în Finlanda. Minutul 90: Arbitrul arată că meciul va fi prelungit cu două minute. Minutul 83: Ilijoski ratează incredibil, reluând peste poarta goală mingea centrată de Goga. Minutul 82: Albuţ respinge în corner şutul puternic expediat din lovitură liberă de Kukka. Minutul 72: Ioan Ovidiu Sabău operează şi ultima modificare. Teixeira îi lasă locul în echipă lui I. Voicu, deşi suporterii rapidişti au cerut insistent ca jucătorul înlocuit să fie Surdu. Minutul 71: Rapidiştii par mulţumiţi cu rezultatul înregistrat pe tabelă şi nu mai forţează. Minutul 64: Kuismala reţine din faţa lui Ilijoski. Minutul 57: O nouă schimbare la Rapid: iese M. Roman şi intră Goga. Minutul 55: N. Grigore este aproape de un nou gol, dar Sesay scoate de pe linia porţii. Minutul 50: Suporterii rapidişti au aprins torţe. Giuleştenii riscă să fie amendaţi de UEFA. Minutul 48: Oaspeţii dau din nou emoţii la poarta lui Albuţ, O'Neill execută o lovitură liberă peste "transversală". Minutul 46: A început repriza a 2-a. Minutul 46: Schimbare la Rapid. Ilijoski a intrat în locul lui Grigorie Minutul 45+1: Se încheie prima repriză. Rapid conduce la pauză cu 3-1. Minutul 45: Goool Rapid! Pancu se distrează cu apărarea oaspeţilor şi marchează cu o scăriţă peste portarul finlandezilor. Minutul 40: Goool Rapid! N. Grigore înscrie cu capul după o centrare a lui M. Roman Minutul 28: Albuţ gafează din nou, dar oaspeţii trag peste poartă! Minutul 26: Gol MyPa! Finlandezii profită de relaxarea giuleştenilor şi Williams egalează cu largul concurs al portarului Albuţ. Minutul 8: Goool Rapid! Teixeira deschide scorul cu un şut la colţul lung, expediat de la marginea careului. Minutul 6: Oros are o bună ocazie de gol, dar reia puţin pe lângă poartă. Minutul 2: Rapid are primul corner al partidei. În urma loviturii de colţ, Abrudan trimite cu capul peste poarta finlandezilor. Minutul 1: A început meciul.