LIGA CAMPIONILOR. Rezultate greu de crezut, la finalul meciurilor Liverpool - Manchester City și Barcelona - Roma. INCIDENTE GRAVE înregistrate în Anglia

FC Liverpool s-a impus cu scorul de 3-0 în confruntarea cu Manchester City, disputată, miercuri, pe „Anfield Road”, în turul „sferturilor” Ligii Campionilor.

FC Liverpool a învins-o categoric pe Manchester City, în prima manșă a sferturilor de finală din Liga Campionilor. Pe „Anfield Road”, gazdele s-au impus cu 3-0 și au rezolvat soarta întâlnirii în prima repriză, după reușitele lui Mohamed Salah (12), Alex Oxlade-Chamberlain (20) și Sadio Mane (31). Înaintea partidei s-au înregistrat incidente foarte grave. Autocarul celor de la City a fost atacat cu pietre de huliganii localnici, iar unii dintre ei s-au rănit după ce „armele” au ricoșat. Forțele de ordine au intervenit în forță, iar delegația oaspețilot a avut nevoie de un alt autocar pentru a ajunge la stadion.

Pe „Camp Nou”, Barcelona și-a asigurat în mare măsură calificarea în semifinale, după ce a trecut de AS Roma, scor 4-1. Pentru gazde au marcat Daniele De Rossi (38 - autogol), Kostas Manolas (55 - autogol), Gerard Pique (59) și Luis Suarez (87). Oaspeții au punctat datorită lui Edin Dzeko (80).