FOTBAL EUROPEAN. Jose Mourinho, VICTORIE de SENZAȚIE în fața lui Pep Guardiola. United A AMÂNAT petrecerea celor de la City

Manchester City a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, de Manchester United, scor 2-3, într-o partidă din etapa a 33-a a Premier League.

Manchester United s-a impus spectaculos în derby-ul cu Manchester City, jucat, sâmbătă, pe terenul „cetățenilor”, în runda a 33-a din Premier League. Trupa lui Pep Guardiola părea să nu aibă mai probleme în fața concitadinilor, după ce Vincent Kompany a deschis scorul în minutul 25, iar Ilkay Gundogan a punctat și el în 31. Însă, în repriza a doua, oamenii lui Jose Mourinho, care fuseseră debusolați în prima parte, au revenit prin „dubla” lui Paul Pogba (53 și 55) și golul lui Chris Smalling (69). Dacă ar fi câștigat, City s-ar fi încoronat campioana Angliei. Deocamdată, „cetățenii” și-au amânat petrecerea pentru etapa viitoare, atunci când vor juca împotriva lui Tottenham, în deplasare.