FC Barcelona, neputincioasă în meciul cu PSG, Lionel Messi și catalanii au părăsit Liga Campionilor

FC Barcelona a fost eliminată de PSG din Liga Campionilor. După ce francezii s-au impus în tur cu 4-1, aseară a fost egal, 1-1.

FC Barcelona nu a reușit o minune în partida cu PSG și a părăsit Liga Campionilor. Miercuri seară, pe „Parc des Princes”, catalanii au remizat, scor 1-1. În tur, francezii le administraseră „roș-albaștrilor” o lecție de fotbal și se impuseseră cu 4-1. Cei care s-au așteptat la o minune care să o ducă pe Barca în sferturile de finală ale competiției au avut o cruntă dezamăgire. PSG s-a ținut bine în retur și a deschis scorul prin Kylian Mpappe. După ce atacantul a transformat o lovitură de la 11 metri în minutul 30.

FC Barcelona eliminată de PSG în Liga Campionilor

Șapte minute mai târziu, Lionel Messi a restabilit egalitatea. Nu s-a mai înscris până la final, așa că PSG merge mai departe. În timp ce catalanii părăsesc Liga Campionilor. O competiție în care Barcelona nu s-a mai impus din anul 2015. În sezonul trecut, catalanii au fost scoși din UEFA Champions League, după o umilință istorică suferită în fața lui Bayern. Bavarezii au câștigat cu scorul de 8-2.

În sezonul 2016-2017, Barcelona și PSG au evoluat într-o „dublă” istorică în optimile de finală ale Ligii Campionilor. În tur, francezii au câștigat pe teren propriu cu 4-0. În retur, catalanii au obținut calificarea, după ce s-au impus pe „Camp Nou” cu 6-1.

Nici Liverpool nu a avut emoții în returul cu Leipzig

Nu a fost loc de surpriză nici în cealaltă partidă a serii. FC Liverpool s-a calificat în sferturile de finală după ce s-a impus pe „Anfield Road”, scor 2-0, contra germanilor de la Leipzig. După o primă repriză în care nu s-a marcat, Mohamed Salah a deschis scorul în minutul 70. Apoi, Sadio Mane a dublat avantajul „cormoranilor” în minutul 74.

În tur, cei de la Liverpool câștigaseră cu scorul de 2-0. Marți seară, s-au calificat în sferturile de finală FC Porto și Borussia Dortmund. Portughezii au pierdut la Juventus Torino, scor 2-3, după ce în tur învinseseră cu 2-1. Nemții au remizat, acasă, cu FC Sevilla, scor 2-2. În tur câștigaseră cu 3-2.