Echipa lui Gică Hagi nu mai sperie pe nimeni în Liga I. Nici Rednic nu i-a resuscitat pe dobrogeni

FC Viitorul a pierdut, la Ovidiu, disputa cu FC Botoșani, iar Mircea Rednic a bifat al doilea joc fără victorie pe banca noii sale formații.

FC Viitorul s-a împiedicat, marți, pe teren propriu, în confruntarea cu FC Botoșani, disputată în etapa a 14-a a campionatului intern. Dobrogenii au fost învinși de moldovenii cu scorul de 2-1. Oaspeții au deschis scorul prin Hamidou Keyta, în minutul 36, iar în repriza a doua au rămas în inferioritate numerică, după ce Hervin Ongenda a văzut cartonașul roșu în minutul 59.

Dar, echipa din Botoșani s-a descurcat de minune și a mai marcat o dată datorită aceluiași Hamidou Keyta (68). Elevii lui Mircea Rednic nu au mai putut decât să reducă proporțiile scorului, prin Kevin Luckassen (90+1). A fost cel de-al doilea meci al „Puriului” pe banca echipei din Ovidiu. La debut, Rednic a obținut un rezultat de egalitate, în confruntarea cu Chindia Târgoviște, încheiată cu scorul de 1-1. Clubul patronat de Gheorghe Hagi se află pe locul al 6-lea în Liga I, cu 17 puncte.

Astra poate rămâne fără antrenor

Tot marți, Astra Giurgiu a câștigat cu scorul de 3-0 confruntarea jucată, pe teren propriu, cu Gaz Metan Mediaș, scor 3-0. Golurile au fost reușite de Mattia Montini (4), Constantin Budescu (38) și Risto Radunovici (43).

Eugen Neagoe, antrenorul celor de la Astra, s-ar putea despărți de gruparea „alb-neagră”. Tehnicianul are o ofertă din Ungaria, de la gruparea Honved Budapesta, dar a anunțat că deocamdată se gândește la formația cu care se află sub contract.

Craiova e lideră

„Am primit niște semnale din Ungaria, de la Honved. Dar avem treabă acum, sunt la Astra. Honved e o echipă mare din Ungaria, dar în acest moment mă gândesc la ce am de făcut la Astra. Honved e un nume mare, întotdeauna poți să te gândești să pleci când ai discuții cu echipe valoroase”, a spus Eugen Neagoe după meciul cu formația din Mediaș.

În clasamentul Ligii I, lideră este CS „U” Craiova, cu 31 de puncte. Oltenii sunt urmați de FCSB (30) și CFR Cluj (27).