Debut cu înfrângere pentru Daniel Pancu pe banca Naționalei U20. România a pierdut în fața Cehiei sursa: Arhiva EVZ

Echipa națională Under 20 a României a fost învinsă, cu scorul de 2-1, de selecţionata similară a Cehiei, într-un meci de pregătire disputat la Chomutov. Golul românilor a fost marcat în minutul 79 de Andronache, în vreme ce pentru cehi a înscris Vecheta, în minutele 23 şi 59. Tinerii români au fost conduși de pe banca tehnică de Daniel Pancu.

Fostul internațional Daniel Pancu și-a făcut debutul pe banca echipei naționale U20 a României cu o înfrângere. A fost primul meci al antrenorului Daniel Pancu, la timona naționalei, după ce a preluat-o de la Bogdan Lobonț în vară. Pancu i-a succedat lui Lobonț după ce contractul de antrenor al acestuia nu a mai fost prelungit de Federația Română de Fotbal.

Echipa națională România U20 a jucat astăzi în deplasare cu echipa Cehia U20, într-un joc de pregătire, iar gazdele s-au impus cu scorul de 2-1.

Cehia a deschis scorul prin Filip Vecheta, iar diferența a fost majorată în minutul 58 de același jucător. România a marcat singurul gol în minutul 79, jucătorul Luca Andronache de la echipa de fotbal Farul Constanța.

Prin victoria de joi, 22 septembrie, cehii și-au luat revanșa, după ce în urmă cu aproape un an, România s-a impus cu același scor pe teren propriu. Pentru echipa noastră marcau, în luna octombrie 2021, Giafer și Radaslavescu.

sursa foto: Facebook

Caseta tehnică a meciului

România U20: 1. R. Sava – 21. D. Sîrbu (3. I. Mitran 62′), 22. A. Anton (4. G. Buta 72′), 24. C. Ignat (5. B. Gergely 62′), 2. A. Pantea (14. C. Amzăr, 72′) – 8. A. Pandele (15. A. Ciuciulete 72′), 6. O. Perianu (18. N. Popescu 72′), 16. D. Iancu ( M. Bratu 62′) – 19. D. Andrei (11. R. Mustacă 46′), 9. T. Suciu (17. Ş. Pănoiu 46′), 10. I. Stoica-cpt. (7. L. Andronache 62′)

Rezerve: 12. A. Borbei, 23. A. Mitrovici

Selecţioner: Daniel Pancu

Cehia U20: 1. M. Vagner – 2. M. Suchomel, 3. F. Prebsl, 6. J. Sip (14. S. Sigut 66′), 8. J.Kristian-cpt., 10. D. Alijagic (7. M. Subert 72′), 12.P. Kurka, 13. F. Vecheta (9. D. Kramar 90′), 17. D. Visinsky (20. F. Horsky 66′), 21. M. Icha (11. J. Drozd 72′), 22. P. Vydra

Rezerve: 16. J. Borek – 4. F. Matyas, 18. L. Vana, 19. S. Bohac

Selecţioner: Ales Krecek

România este la al patrulea eșec consecutiv

România U20 se află la al patrulea eșec la rând în ultimele partide amicale. Anterior înfrângerii cu Cehia U20, a cedat și cu Elveția U20, scor 0-5, Norvegia U20, scor 1-2, și Italia U20, scor 0-7.

Pentru formația tricoloră antrenată de Daniel Pancu urmează o nouă confruntare de la Arad, cu Germania U20. Meciul este programat pentru ziua de luni, 26 septembrie.

Noul antrenor Daniel Pancu a convocat, inițial, și șapte jucători din Liga 2 pentru această campanie. România U20, pe lângă duelul cu Cehia U20, va întâlni și Germania U20, la 26 septembrie, la Arad. În disputa de joi, selecționerul a mizat pe cinci dintre ei.

Lotul României pentru meciurile cu Cehia și Germania

Portari: Răzvan Sava (CFR Cluj), Alexandru Borbei (US Lecce / Italia), Aleksander Mitrovici (CSC 1599 Șelimbăr)

Fundași: Dan Sîrbu (Farul Constanța), Cristian Ignat (FC Rapid 1923), Botond Gergely (Zalaegerszegi / Ungaria), Anton Andrei (AC Torino / Italia), Alexandru Pantea (FCSB), Costin Amzăr (SC Dinamo 1948), Gabriel Buta (FC Unirea Dej), Ionuț Mitran (CSM Slatina)

Mijlocași: Ovidiu Perianu (FC Botoșani), Aurelian Ciuciulete (Unirea Constanța), Andrei Pandele (Unirea Constanța), Nicolas Popescu (FC Voluntari), Ștefan Pănoiu (FC Rapid 1923), Dragoș Iancu (FC Hermannstadt), Mario Bratu (ACS Petrolul 52), Doru Andrei (FC Voluntari)

Atacanți: Robert Mustacă (Concordia Chiajna), Ianis Stoica (FCSB), Toni Suciu (AFK Csikszereda), Luca Andronache (Farul Constanța).