România, sub caniculă. Autoritățile au transmis lista recomandărilor pentru a evita problemele de sănătate

România, sub caniculă. Autoritățile au transmis lista recomandărilor pentru a evita problemele de sănătate

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, Ministerul Sănătății și Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București au publicat o serie de recomandări pentru populație în contextul valului de caniculă care afectează România. Autoritățile atrag atenția că temperaturile foarte ridicate pun organismul sub un efort major și le recomandă oamenilor să se hidrateze corespunzător, să evite expunerea la soare și să acorde o atenție sporită persoanelor vulnerabile.

Cum ne putem proteja de caniculă. Recomandările autorităților

Inspectoratul General pentru Situații de Urgență a anunțat că întreaga țară va fi afectată de temperaturi foarte ridicate și disconfort termic accentuat și le recomandă oamenilor să ia măsuri pentru a se proteja.

Reprezentanții instituției îi sfătuiesc pe români să stea la umbră și să evite expunerea prelungită la soare, să consume suficiente lichide și să evite băuturile alcoolice.

Totodată, oamenii sunt îndemnați să poarte pălării de soare și haine lejere, în culori deschise, precum și să includă în alimentație fructe și legume proaspete.

ISU avertizează și asupra pericolului producerii incendiilor de vegetație, recomandând populației să nu aprindă focul în zone cu vegetație uscată sau împădurite și să nu arunce la întâmplare resturile de țigară, deoarece acestea pot provoca incendii.

Ministerul Sănătății recomandă hidratare și evitarea ieșirilor în orele de vârf

Ministerul Sănătății a publicat pe pagina oficială de Facebook, un set de recomandări pentru populație, în contextul avertizărilor de caniculă emise pentru mai multe regiuni ale țării. Instituția atrage atenția că temperaturile extreme solicită puternic organismul și îi îndeamnă pe oameni să respecte măsurile recomandate de medici pentru a reduce efectele valului de căldură.

Printre recomandări se numără evitarea expunerii la soare în intervalul orar 11:00 – 18:00, reglarea aparatelor de aer condiționat la o temperatură cu aproximativ cinci grade mai mică decât cea din exterior și evitarea utilizării ventilatoarelor atunci când temperatura depășește 32 de grade Celsius.

Ministerul recomandă, de asemenea, petrecerea a două-trei ore pe zi în spații climatizate, evitarea băuturilor cu un conținut ridicat de cofeină și a consumului de alcool, consumul de fructe, legume proaspete și iaurt, reducerea activităților desfășurate în aer liber, purtarea pălăriilor de soare și a hainelor lejere, precum și consumul zilnic a cel puțin 1,5-2 litri de lichide.

Autoritățile îi îndeamnă totodată pe oameni să păstreze legătura cu persoanele vulnerabile din familie și să facă dușuri călduțe pentru a face față temperaturilor ridicate.

Recomandări caniculă

Recomandări caniculă. Sursă foto: Facebook

ASSMB: Organismul depune un efort uriaș în timpul caniculei

Administrația Spitalelor și Serviciilor Medicale București atrage atenția că temperaturile ridicate obligă organismul să depună un efort considerabil pentru reglarea temperaturii corporale și recomandă populației să adopte măsuri de prevenție inspirate din cea mai recentă ediție a Ghidului Organizației Mondiale a Sănătății pentru perioadele de caniculă.

Prima recomandare vizează hidratarea constantă. Specialiștii le recomandă oamenilor să aibă întotdeauna apă la îndemână și să consume lichide în mod regulat, chiar și atunci când nu simt senzația de sete, încurajându-i și pe cei din jur să procedeze la fel pentru prevenirea deshidratării și a stresului termic.

Recomandări și pentru locuințe pe timp de caniculă

ASSMB recomandă și menținerea unei temperaturi cât mai scăzute în locuințe, prin folosirea sistemelor de umbrire pentru a reduce pătrunderea razelor solare în timpul zilei și prin aerisirea încăperilor pe timpul nopții. Dacă există posibilitatea, autoritățile recomandă utilizarea sistemelor de răcire a aerului.

Totodată, oamenii sunt sfătuiți să evite expunerea la soare și activitățile fizice intense în cele mai călduroase momente ale zilei, iar atunci când ieșirea din casă este necesară să caute zone umbrite și să poarte îmbrăcăminte adaptată temperaturilor ridicate.

O atenție specială trebuie acordată persoanelor vulnerabile, precum vârstnicii, copiii mici și sugarii, femeile însărcinate și persoanele care suferă de afecțiuni cardiovasculare, respiratorii, renale sau de diabet. Autoritățile recomandă verificarea periodică a persoanelor care locuiesc singure sau au mobilitate redusă și asigurarea accesului acestora la apă și la spații răcoroase.

Autoritățile recomandă recunoașterea din timp a semnelor de alarmă

Specialiștii atrag atenția că este important ca populația să recunoască simptomele provocate de expunerea prelungită la căldură, precum crampele termice, epuizarea cauzată de temperaturile ridicate sau insolația.

În cazul apariției acestor simptome, oamenii sunt sfătuiți să solicite imediat ajutor medical.

Autoritățile îi îndeamnă pe cetățeni să distribuie aceste recomandări și membrilor familiei, prietenilor și vecinilor, subliniind că informarea corectă și respectarea măsurilor de prevenție pot contribui la evitarea situațiilor grave provocate de caniculă.