Catalina Ponor, doua medalii de aur

Sportiva s-a clasat astazi pe primul loc la sarituri si barna, in finalele pe aparate din cadrul Campionatelor Nationale de gimnastica, desfasurate la Ploiesti.

Ponor a obtinut cea mai mare nota din intregul concurs dupa evolutia la barna: 16,500. Ea a fost urmata de Steliana Nistor, cu 15,675 puncte, si Sandra Izbasa, cu 15,450.

A doua medalie de aur obtinuta de Catalina Ponor a fost la sarituri, unde a obtinutl 15,062 puncte. Medalia de argint la sarituri a fost castigata de Daniela Druncea (14,687), iar cea de bronz a revenit Stelianei Nistor (14,537).

In finala la sol s-a impus Sandra Izbasa (15,350), fiind urmata de Ana Maria Tamarjan (15,300) si Steliana Nistor (15,025). Steliana Nistor a castigat medalia de aur la paralele, cu 15.700. Medalia de argint a fost obtinuta de Sandra Izbasa (14.850), iar cea de bronz a revenit Madalinei Gutu (14.550).

De asemenea, Daniel Popescu a castigat trei medalii de aur, la paralele, cal cu manere si sarituri, in cadrul finalelor pe aparate de la Campionatele Nationale de gimnastica, unde vineri a castigat si titlul national la individual compus.

Cea mai mare nota obtinuta de Popescu a fost la sarituri, 16,387. Daniel Popescu a fost urmat in clasament de Flavius Koczi (16,375) si Marian Dragulescu (16,175). Acesta din urma a ratat la a doua saritura, aterizand in genunchi pe saltea.

A doua medalie de aur pentru Daniel Popescu a fost la cal cu manere, unde a fost notat cu 15,900. La cal, medalia de argint a fost castigata de Cosmin Malita (15,250), iar bronzul i-a revenit lui Flavius Koczi (15,000).

Daniel Popescu s-a impus si la paralele, unde a obtinut nota 15,650, el fiind urmat de Cosmin Popescu (15,450) si Flavius Koczi (14,675). Marian Dragulescu a reusit sa se impuna la sol si la bara fix.

La sol, Dragulescu a obtinut nota 15,850 si a fost urmat de Razvan Selariu (15,300) si Daniel Popescu (14,850). La bara fixa, Marian Dragulescu a primit 15,570 puncte. Medalia de argint i-a revenit lui Razvan Selariu (15,400), iar bronzul a fost castigat de Flavius Koczi (15,275).

La inele, medalia de aur a fost castigata de Alin Jivan, cu nota 15,750. Pe locul doi s-a clasat Robert Stanescu (15,750), iar pozitia a treia a fost ocupata de Razvan Selariu (15,475).