Bayern - Bremen 1-1. Oaspeţii au deschis scorul. Neuer a spălat ruşinea şi a egalat

De departe căpitanul Neuer a fost omul meciului, cel care a evitat a doua înfrângere a campionilor din acest sezon. Bavarezii rămân în continuare pe primul loc în Bundesliga.

Bayern Munchen, campioana en titre şi deţinătoarea Ligii Campionilor, s-a împiedicat acasă de Werder Bremen, scor 1-1, într-un meci disputat sâmbătă în etapa a 8-a a Bundesligii.

Acesta a fost al doilea pas greșit al campioanei. După înfrângerea de la Hoffenheim, 1-4 pe 28 septembrie, egal la München în fața lui Werder.

În minutul 45, chiar înainte de pauză, Eggestein a deschis scorul cu un șut plasat, din interiorul careului, care l-a învins pe Manuel Neuer

Din păcate Bayern a prins o zi slabă, iar ruşinea a fost salvată de mai multe ori de portarul Manuel Neuer. Oaspeţii au condus după golul lui Maximilian Eggestein din minutul 45. Kingsley Coman a egalat în min. 62. Bayern o învinsese pe Werder în ultimele 20 de întâlniri directe din Bundesliga, notează Reuters.

În ciuda acestui lucru, echipa antrenată de Hansi Flick se menţine lider, cu 19 puncte, unul mai mult decât Bayer Leverkusen, dar poate fi egalată de RB Leipzig, ce are un meci mai puţin jucat.

Rezultatele celorlalte meciuri

Arminia Bielefeld - Bayer Leverkusen 1-2 Au marcat: Hradecky (47 - autogol), respectiv Bailey (27), Dragovic (88)

Borussia Moenchengladbach - Augsburg 1-1 Au marcat: Neuhaus (5), respectiv Caligiuri (88) Cartonaş roşu: Framberger (Augsburg, 66)

Bayern Munchen - Werder Bremen 1-1 Au marcat: Coman (62), respectiv Eggestein (45)

Hoffenheim - VfB Stuttgart 3-3 Au marcat: Baumgartner (16), Sessegnon (48), Kramaric (71- pen), respectiv Gonzalez (18), Wamangituka (27), Kempf (90+3)

Schalke - VfL Wolfsburg 0-2 Au marcat: Weghorst (3), Schlager (24)

Sâmbătă mai au loc meciurile Eintracht Frankfurt - RB Leipzig şi Hertha Berlin - Borussia Dortmund, iar duminică se dispută întâlnirile Freiburg - Mainz şi FC Koln - Union Berlin.

Cu 19 puncte, Bayern rămâne pe primul loc în Bundesliga, la un singur punct distanță de Bayer Leverkusen. Bavarezii pot fi egalați de RB Leipzig, dacă aceștia vor reuși să câștige pe terenul lui Eintracht Frankfrut, potrivit celor relatate de Agerpres.