Corectitudinea Politică în sport: Bărbații TRANSSEXUALI fac ravagii în cursele feminine!

Un bărbat biologic de 36 de ani a dominat zdrobitor cursa ciclistă feminină El Tour de Tucson, care atrage anual mii de concurenți profesioniști și amatori.

Jillian Bearden, care se declară femeie transsexuală a câștigat cursa de 106 mile în 4 ore și 36 de minute.

Femeia-bărbat a terminat cu o întârziere de numai 25 de minute față de fostul participant la Jocurile Olimpice de la Londra, în 2012, mexicanul Hugo Rangel, care a câștigat cursa masculină.

Jillian Bearden a declarat pentru Arizona Daily Star:

„Este absolut minunat. Ne aflăm într-un moment când nu doar că trebuie să ne declarăm identitatea (sexuală – n.r.), dar trebuie să fim pozitivi. Trebuie să fim cu toți solidari și să împingem această țară într-o direcție în care toți sunt acceptați.”

Victoria lui Bearden este doar ultimul exemplu a ceea ce criticii numesc lipsa de corectitudine a participării la competițiile sportive feminine a persoanelor care, din punct de vedere biologic, sunt bărbați.

Jillian Bearden, pe vremea când își zicea Jonathan și concura la bărbați

În iunie, liceenele din Alaska s-au simțit frustrate când Nattaphon Wangyot a câștigat crosul statal la categoria fete. Wangyiot este și el (ea?) un băiat care se declară fată.

Una dintre participantele care au pierdut declara după cursă:

„Sunt bucuroasă că această persoană este confortabilă cu ceea ce este, dar nu cred că este corect din punct de vedere competițional.”

Comitetul Internațional Olimpic și-a schimbat de curând regulile pentru a le permite bărbaților biologici care se declară femei să participe la competițiile feminine.