Africa de Sud-Franța: 29-28. Un meci de rugby ca un thriller, cu răsturnări de scor

Africa de Sud, de trei ori campionsă mondială la rugby, este pentru a șasea oară în semifinalele Cupei Mondiale unde va întâlni Anglia. Franța este eliminată pentru a patra oară în sferturi de finală. Un meci dramatic, cu răsturnări spectaculoase de scor.

Africa de Sud-Franța, sfert de finală la Campionatul Mondial de Rugby. Început furtunos. După doar patru minute de joc, Franța a fost prima care a marcat, mulțumită unui eseu reușit de Cyril Baille. Completat prin transformare de Thomas Ramos.

Acest moment a electrificat o mare parte din cei 80.000 de spectatori prezenți la Stade de France. Cu toate acestea, bucuria a fost de scurtă durată; la minutul 8, Kurt-Lee Arendse a egalat pentru Africa de Sud cu un eseu, transformat de Manie Libbok, stabilind scorul la 7-7.

În următoarele douăzeci de minute, meciul a rămas echilibrat. Damian de Allende a marcat pentru sud-africani la minutul 18, iar Peato Mauvaka a răspuns pentru Franța la minutul 22. Scorul a ajuns astfel la 12-12. Două eseuri suplimentare au fost marcate în prima repriză, unul de Cheslin Kolbe pentru sud-africani (26), și unul de Cyril Baille pentru Franța (31), ambele transformate de coechipierii lor, Manie Libbok și Thomas Ramos, respectiv. Aplaudați din tribune.

Africa de Sud contra Franța, confruntarea titanilor

Înainte de pauză, Eben Etzebeth a primit un cartonaș galben pentru o lovitură la cap, lăsând Africa de Sud în inferioritate numerică pentru începutul celei de-a doua reprize. Cu un scor la pauză de 22-19, Franța s-a menținut în avantaj după ce Thomas Ramos a marcat dintr-o lovitură de pedeapsă.

Un eveniment notabil s-a petrecut la minutul 46, când Siya Kolisi, căpitanul echipei sud-africane, a fost înlocuit. Kolisi a avut o revenire remarcabilă după o accidentare severă suferită în aprilie.

În a doua repriză, schimbări numeroase au fost făcute de ambele echipe, în căutarea unui nou impuls. Franța a fost prima care a punctat, ducând scorul la 25-19 în minutul 54, însă Africa de Sud a revenit în avantaj cu 26-25. Scorul a continuat să fluctueze până la ultimele momente ale jocului, cu Africa de Sud învingând în cele din urmă cu 29-28.

Anglia a învins Fiji

Într-un alt sfert de finală, mai devreme Anglia a învins Fiji. Scor: 30-24. Un meci dârz, spectaculos. Pe "Stade Velodrome", unde peste 62.000 de fani, majoritatea simpatizanți ai echipei antrenate de Borthwick, și-au făcut simțită prezența. Anglia a avut o intrare solidă în joc. Tuilagi și Marchant au punctat cu două eseuri în primele 30 de minute, iar Farrell, care a depășit recent recordul lui Jonny Wilkinson devenind cel mai bun marcator din istoria naționalei Angliei, a ratat doar o singură transformare.

Drama a prins contur în repriza a doua. Cu un dezavantaj de 14 puncte, Fiji nu s-a dat bătută. Vilimoni Botitu a marcat un eseu în teritoriul advers, iar Kuruvoli a egalat scorul la 24-24 la minutul 67.

Reacția Angliei a venit prompt și într-o manieră artistică: un drop goal realizat de Farrell. Tensiunea a culminat în ultimul minut, când Fiji a avut balonul și nevoia de un eseu transformat pentru a câștiga. Cu o defensivă impresionantă, Anglia a reușit să împingă jocul înspre zona de mijloc, dar nu fără a comite o eroare. Fiji a expediat mingea spre flancuri, prelungind astfel momentele de incertitudine până la ultima secundă, scrie gsp.ro.