Valentin Mihăilă contribuie la drumul Parmei spre Serie A

Valentin Mihăilă contribuie la drumul Parmei spre Serie A Parma. Sursă foto: Facebook

Fotbalistul român Valentin Mihăilă a avut o contribuție esențială în victoria echipei Parma, marcând un gol decisiv într-un meci important pentru parcursul lor spre promovarea în Serie A.

Parma a învins în deplasare cu 2-1

Sâmbătă, echipa italiană Parma a obținut o victorie importantă în deplasare, învingând formația Feralpisalo cu scorul de 2-1 în etapa a 30-a din Serie B.

În alt meci al aceleiași etape, echipa Pisa a suferit o înfrângere cu scorul de 1-3 în fața echipei Como, iar mijlocașul român Marius Marin a jucat întregul meci pentru echipa pisană.

În clasamentul Serie B, Parma ocupă prima poziție cu 65 de puncte, având o diferență semnificativă față de locul secund ocupat de Venezia, care are 57 de puncte. Pe de altă parte, echipa Pisa se află pe locul 9 cu 37 de puncte, în timp ce Feralpisalo ocupă poziția a 19-a cu 27 de puncte.

Valentin Mihaila

Sursă foto: Facebook

Valentin Mihăilă a deschis scorul

Valentin Mihăilă și Dennis Man au avut primele ocazii ale Parmei în meciul de la Salo, iar Mihăilă a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 29. Echipa gazdă a reușit să egaleze în minutul 65, prin golul marcat de lituanianul Dubickas, dar Parma a revenit rapid în avantaj, după doar trei minute, când Estevez a marcat golul care a adus victoria. Finalul partidei s-a desfășurat pe contraatac, iar Parma s-a impus cu 2-1. Dennis Man a jucat întreaga partidă, în timp ce Valentin Mihăilă a fost înlocuit în minutul 54. La Feralpisalo, Denis Hergheligiu a rămas pe banca de rezerve.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, considerați „cei mai talentați jucători”

Există mari șanse ca Dennis Man să atragă atenția unor cluburi importante pentru un transfer, în special Napoli sau Borussia Dortmund s-au arătat interesate.

Valentin Mihăilă a avut, de asemenea, prestații bune la Parma, deși a contribuit doar cu trei goluri și trei pase decisive.

Eugenio Ghiozzi, un cunoscut comediant și susținător al Parmei, și-a exprimat într-un interviu pentru presa italiană aprecierea pentru cei doi jucători români, considerându-i pe Man, Mihăilă și Adrian Bernabe drept cei mai talentați și capabili să obțină transferuri la cluburi de top din Europa.

„Man, Mihăilă și Bernabe sunt cu siguranță cei mai talentați jucători. Ei par să aibă abilitățile necesare pentru a juca la un club mare, dar depinde de calea pe care o vor urma”, a spus Ghiozzi, potrivit ParmaLive.