Dennis Man și Valentin Mihăilă au demolat-o pe Sampdoria. Parma învinge cu 3-0

Dennis Man și Valentin Mihăilă, prestație de excepție în Serie B, la Parma. Faptul că ambii jucători au fost titulari și au contribuit semnificativ la succesul echipei lor este un motiv de mândrie pentru fotbalul românesc.

Dennis Man și Valentin Mihăilă, au avut o prestație impresionantă în victoria echipei Parma. Scor de 3-0 în fața Sampdoriei, în cadrul etapei a 21-a din Serie B. Dennis Man și Valentin Mihăilă, cei doi fotbaliști români de la Parma, au avut o prestație remarcabilă. Mai ales în prima repriză a meciului cu Sampdoria, contribuind decisiv la victoria echipei lor. Dennis Man a fost în formă deosebită, reușind să marcheze un gol și să ofere o pasă de gol. El a deschis scorul cu un gol din penalty în minutul 41. Valentin Mihăilă nu a rămas în urmă, marcând și el, în minutul 44, tot după o pasă din partea lui Dennis Man.

Dennis Man, în vârstă de 25 de ani, și Valentin Mihăilă, de 23 de ani, sunt considerați doi dintre cei mai promițători fotbaliști români ai momentului. Evoluțiile lor pozitive la un club de prestigiu din Italia, cum este Parma, confirmă acest lucru. Performanțele lor bune nu doar că ajută echipa Parma în competițiile interne. Dar contribuie și la creșterea vizibilității și reputației fotbaliștilor români pe scena internațională.

Dennis Man, 9 goluri și 5 pase decisive

Cu aceste realizări, românul a ajuns la un total impresionant de nouă goluri și cinci pase decisive în acest sezon de Serie B. Valentin Mihăilă, pe de altă parte, a înscris al doilea său gol din stagiune.

În lumina acestor performanțe, Parma se află într-o poziție solidă ca lider în Serie B, cu 45 de puncte. Având perspective bune pentru promovarea în prima ligă italiană, un obiectiv important în pregătirea românilor pentru EURO 2024.

Antrenorul Parmei, Fabio Pecchia, a implementat un sistem de joc 4-2-3-1. Man joacă pe postul de extremă dreapta, deși a fost folosit și pe stânga. Pecchia consideră că acesta este mai eficient pe partea dreaptă, deși recunoaște flexibilitatea și calitatea sa în diverse poziții pe teren, scrie Digisport.