Tricolorele, între dorinţă şi neputinţă

Handbalistele românce şi-au dorit enorm să-şi ia revanşa împotriva Rusiei. Vineri, Steluţa Luca exprima gândurile echipei într-o frază simplă: „Pentru noi, finala se joacă mâine, cu Rusia“. N-a fost suficient.

Teoretic, echipa noastră trebuia să fie mai puternică decât acum doi ani, când a cucerit argintul la precedenta ediţie a Mondialelor. Era vorba de omogenitate şi experienţă net superioare acelui moment. Practic, România s-a prezentat la competiţie cu o formaţie obosită de programul extrem de încărcat din ultimul an. În faţa Rusiei, toate hibele echipei noastre au ieşit pregnant în evidenţă. Echipa şi-a dorit succesul, dar a fost evident prea obosită pentru a-l şi obţine. Acest lucru s-a simţit chiar şi la final, când jucătoarele păreau resemnate, incapabile până şi să-şi manifeste dezamăgirea. „Am simţit de la încălzire că nu suntem montate... Apărarea noastră a fost vraişte. Nu ne-am ajutat una pe alta. A fost o înfrângere ruşinoasă, dar trebuie să ne ridicăm moralul pentru finala mică. Ne dorim foarte mult o medalie, fie ea şi de bronz“, a declarat Steluţa Luca la finalul partidei cu Rusia. „După meciul cu Franţa nu am avut suficient timp de refacere. Ar fi păcat să nu câştigăm măcar medalia de bronz. Mâine (n.r. - astăzi) vom da ultimele picături de energie pe care le mai avem“, a promis şi Aurelia Brădeanu. Gheorghe Tadici are la dispoziţie mai puţin de 24 de ore pentru a pregăti meciul din această după-amiază. Cu toate că a ratat finala Campionatului Mondial, România şia îndeplinit obiectivul fixat pentru această competiţie: clasarea pe locurile 1-4. „Nu vreau să vorbesc despre finala de mâine (n.r. - azi) pentru că sunt foarte superstiţios. Le mulţumesc jucătoarelor mele pentru că au jucat la capacitate maximă din primul până în ultimul minut, ceea ce este un lucru mai rar întâlnit“, a exultat la final, în stilul său caracteristic, Evgeny Trefilov, antrenorul Rusiei. PĂREREA SUPORTERILOR „Le-a fost frică de rusoaice“ Calificarea României în semifinalele Campionatului Mondial a creat o adevărată efervescenţă printre suporterii tricolori din ţară, dar şi din Franţa. Foarte mulţi au sosit ieri, chiar înaintea meciului, şi au reuşit să cumpere bilete de la francezii care nu mai erau interesaţi de semifinale, după ce gazda Mondialului pierduse în „sferturi“ la România. Sutele de fani români prezenţi în sala Paris-Bercy erau dezamăgiţi de evoluţia handbalistelor tricolore: „Le-a fost prea frică de rusoaice. De parcă alea ar fi muşcat!“. DEZAMĂGIRE O înfrângere care nu lasă loc nici de lacrimi Oboseala şi lipsa de concentrare a handbalistelor românce au făcut ca mult-aşteptata semifinală cu Rusia să se transforme ieri într-un dezastru. > Antrenorul României, Gheorghe Tadici, a încercat să strângă din nou rândurile fetelor: „Suntem mai hotărâţi ca niciodată!“. N-a mai reuşit. Rusia a înscris la primul atac al meciului. După 5 minute, scorul era deja 3-0 pentru rusoaice. Româncele au marcat primul gol în minutul 8, prin Cristina Neagu. > Începutul slab al elevelor lui Tadici a amintit de meciul cu Franţa. La jumătatea primei reprize, „tricolorele“ marcaseră doar două goluri din acţiune şi două din lovituri de la 7 metri, iar handbalistele lui Trefilov se distanţau pe tabelă: 7-4! Tadici a cerut primul time-out în minutul 19, încercând să-şi trezească jucătoarele. „Le-ai dat două mingi“, a strigat acesta spre Cristina Neagu. „Faceţi ce spun eu! Puneţi umărul spre poartă, lăsaţi pasele astea!“, a ordonat antrenorul român. Şocul a dat rezultate doar pe termen scurt. După 3 minute bune, jocul tricolorelor s-a înceţoşat din nou, iar la pauză tabela arăta un scor terifiant: 17-8! > Partea a doua n-a avut istoric: româncele au marcat primele, dar nu au dat semne că pot reveni în joc. Rusia n-a avut nicio problemă să ne ţină la o diferenţă de 8-9 goluri. Cu 10 minute înainte de final, scorul arăta 26-15, iar gândurile româncelor se îndreptau deja către finala mică. Elevele lui Tadici nu s-au regăsit nici pe ultima sută de metri şi au terminat meciul mai mult în genunchi. Scor final: 30-20.