Tottenham se califică în semifinale, după un meci de infarct cu Manchester City. S-au marcat 7 goluri, echipei lui Guardiola i-a fost anulată o reușită, în ultimele secunde

Tottenham Londra merge în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a pierdut cu scorul de 3-4 confruntarea disputată, miercuri, pe terenul lui Manchester City.

Spectacol fabulos, miercuri, oferit de Manchester City și Tottenham, în returul sferturilor de finală din Liga Campionilor. După ce în prima manșă londonezii s-au impus cu 1-0, „cetățenii” au câștigat cu scorul de 4-3, dar au fost eliminați. Gazdele au deschis scorul prin Raheem Sterling (4), oaspeții au punctat de două ori datorită lui Son, în minutele 7 și 10. Apoi, Bernardo Silva a egalat în minutul 11, pentru ca Sterling să reușească „o dublă” în minutul 21. A fost pentru prima dată când în Liga Campionilor s-au marcat 5 goluri în 17 minute. În a doua repriză, City a mai înscris o dată prin Sergi Aguero (59), Tottenham a reușit golul calificări după ce Fernando Llorente a trimis mingea în poartă cu șoldul, decizia VAR fiind că spaniolul nu și-a folosit și mâna. În minutul 90+5, Sterling a înscris pentru gazde, dar reușita a fost anulată după o decizie VAR, care a semnalizat un ofsaid în faza premergătoare. Însă, Bernardo Silva trimisese mingea involuntar către Aguero, aflat în afar jocului. Argentinianul a fost cel care pasase pentru Sterling.

În cealaltă semifinală, Liverpool s-a impus la FC Porto, scor 4-1. Pentru gazde a marcat Eder Militao (69), pentru oaspeții au punctat Sadio Mane (26), Mohamed Salah (65), Roberto Firmino (77) și Virgil van Dijk (84). În tur, „cormoranii” câștigaseră cu 2-0. În semifinale, Liverpool o va întâlni pe FC Barcelona, Tottenham va da piept cu Ajax Amsterdam.