Simona Halep se simte de minune pe iarba de la Birmingham. Românca s-a calificat în sferturile de finală Simona Halep: Sursafoto: EPA/MARTIN DIVISEK

Jucătoarea din România a avut o nouă evoluţie sigură pe iarba de la Birmingham şi a obţinut biletele pentru sferturile de finală. Halep s-a impus în numărul minim de seturi, scor 6-3, 6-2, în confruntarea de azi cu favorita gazdelor, Harriet Dart.

Simona Halep a cedat chiar în primul game al meciului, pe propriul serviciu, dar constănţeanca ajunsă deja la vârsta de 30 de ani s-a trezit repede. De aici încolo, Halep nu i-a mai permis tinerei jucătoare din Marea Britanie să îşi mai procure nici măcar o singură minge de break.

Returul sportivei noastre a funcţionat, la rândul său, din ce în ce mai bine, iar Halep a izbutit să-şi treacă în cont câte două break-uri în fiecare set. Românca situată în prezent pe locul 20 în clasamentul WTA a închis rapid socotelile în această confruntare, având nevoie de puţin peste o oră pentru a se califica în faza următoare a competiţiei de la Birmingham.

“Mă simt excelent şi am jucat mai bine decât în meciul precedent. Nu este ușor să evoluezi împotriva lui Harriet Dart. A fost greu pe iarbă, pentru că ea este obișnuită cu această suprafață, dar sunt fericită cu modul în care am jucat” a fost prima reacţie a rachetei numărul unu a României, la interviul de pe teren.

O altă britanică o aşteaptă pe Halep în sferturi

Eleva lui Patrick Mouratoglou e deja cu gândul la întâlnirea de vineri, din sferturi. Tenismena de 1,68 metri va da atunci peste o altă reprezentantă a Regatului Unit, Katie Boulter, aflată pe poziţia 141 WTA. Chiar dacă porneşte din postura de mare favorită în această dispută, Simona Halep se aşteaptă să aibă mult de furcă cu puternicul serviciu al britanicei.

“Ştiu că serveşte foarte bine Katie Boulter şi îmi va fi aşadar greu să returnez mingea. Fiecare meci e dificil pe iarbă şi nu ştii la ce să te aştepţi. Sunt pregătită însă şi voi lupta pentru victorie” a afirmat, plină de încredere, tenismena din ţara noastră. Halep şi Boulter nu s-au mai întâlnit până acum niciodată în confruntări directe, în circuitul WTA.

Sportiva din România nu a pierdut încă niciun set la turneul de 250 de puncte găzduit de Birmingham. În prima partidă disputată pe iarba engleză, Halep a trecut fără nicio emoţie de ucraineanca Lesia Tsurenko (6-1, 6-4).