Răzvan Lucescu, înjurături neaoșe în Arabia Saudită! Criză de nervi fără precedent VIDEO

Răzvan Lucescu, înjurături neaoșe în Arabia Saudită! Criză de nervi fără precedent VIDEO Răzvan Lucescu, din ce în ce mai aproape de un trofeu la PAOK. Sursa Foto: Arhiva EVZ

Răzvan Lucescu este pe punctul de a pierde titlul cu echipa sa Al Hilal. O decizie controversată a arbitrilor i-a provocat o criză de nervi de amploare.

Pradă unei teribile crize de nervi! Echipa românului Răzvan Lucescu, Al Hilal, a ajuns la al patrulea egal consecutiv și riscă serios să piardă titlul. În ultimul derby din campionatul Arabiei Saudite, Al Hilal a făcut egal, 0-0, pe terenul grupării lui Alexandru Mitriță, Al Ahli. Deși activează într-un campionat străin, Răzvan Lucescu a apelat la limba țării de origine pentru a-și descărca nervii pentru o decizie controversată a arbitrului, relatează Ziare.com.

Răzvan Lucescu, scos din fire: Ai arbitrat într-o singură direcție

Arbitrajul l-a scos din sărite pe fostul rapidist Răzvan Lucescu. Un penalty neacordat pentru Al Hilal în prelungiri, în minutul 94, l-a înfuriat teribil pe fiul titratului antrenor Mircea Lucescu. Antrenorul român l-a admonestat pe arbitrul meciului la finalul meciului. "Respect, respect. Fii sincer acum. Ai arbitrat într-o singură direcție. La noi nu e niciodată penalty, numai la ei este. Vrei să încetez acum?", i-a spus Răzvan Lucescu în limba engleză.

Meci cu criză de nervi, nerecomandat minorilor: "M... mă-tii"

Printre aceste cuvinte contondente, românului i-a scăpat și o înjurătură neaoșă în limba română: "M... mă-tii." Lucescu i-a reproșat arbitrului Majed Al Shamrani maniera de a oficia la mijlocul terenului, pe un ton vizibil iritat. Imediat după finalul meciului, Răzvan a alergat spre centrul terenului și a țipat în direcția lui Al Shamrani. Românul a fost avertizat cu un cartonaș galben.

N-a fost totuși singurul care a protestat. Mai mulți jucători și membri din staff-ul lui Al Hilal s-au dus să ceară explicații arbitrilor, care au dat un penalty controversat în minutul 8, ratat de Al Ahli. Cu acest meci, Al Hilal este pe primul loc în Arabia Saudită, cu un punct în fața lui Al Shabab.

Fotbalul românesc s-a aflat în centrul unui scandal de proporții în decembrie 2020. Arbitrul Sebastian Colțescu a folosit o expresie nepotrivită la meciul dintre  Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir, din grupa H a UEFA Champions League. El s-a referit la ”cel negru” atunci când l-a indicat pe Webo, jucătorul de la Istanbul Bașakșehir. Colțescu a fost acuzat de rasism și a fost pe punctul de a provoca un scandal inclusiv la nive diplomatic.

Sursa video: Youtube / JA MO