Meci colosal în Bundesliga. Borussia Dortmund a pierdut după ce a condus cu 2-0 în minutul 89 sursa: Facebook

Borussia Dortmund și Werder Bremen au oferit un spectacol sublim, sâmbătă, în runda a 3-a a campionatului Germaniei. Oaspeții au fost conduși cu 0-2 până în minutul 89 și au reușit să învingă.

Meci memorabil, disputat, sâmbătă, în Bundesliga, în etapa a 3-a. Borussia Dortmund a evoluat pe teren propriu contra formației Werder Bremen, o nou-promovată și a fost învinsă cu scorul de 2-3. Desfășurarea partidei a fost una normală până înaintea ultimelor minute. Gazdele, favorite, au condus cu scorul de 2-0, datorită  golurilor înscrise de Julian Brandt ( minutul 45+2) şi Raphael Guerreiro (77).

Meciul pe care Borussia și Werder Bremen nu-l vor uita vreodată

Se părea că „galben-negrii” vor obține o victorie fără mari bătăi de cap, dar finalul a fost unul șocant. Werder Bremen a redus din diferență în minutul 89, grație golului înscris de Lee Buchanan (89) și a egalat prin Niklas Schmidt (90+3). Mai mult, „alb-verzii” au dat o lovitură colosală, în minutul 90+5, după reușita lui Oliver Burke.

Tot azi, în campionatul Germaniei, gruparea Bayer Leverkusen, clasată pe poziţia a 3-a în sezonul trecut, și care a obținut calificarea în grupele Ligii Campionilor, a pierdut fără drept de apel, pe propriul stadion, în partida cu Hoffenheim (0-3).

Leverkusen a suferit al treilea eşec consecutiv în campionat, la care se adaugă o eliminare ruşinoasă în primul tur al Cupei Germaniei, în faţa unei echipei nou promovate în liga a treia.

Borussia Dortmund - Werder Bremen 2-3 (Brandt 45+2, Guerreiro 77/ Buchanan 89, Schmidt 90+3, Burke 90+5) Dortmund: Kobel - Guerreiro, Schlotterback, Hummels, Wolf - Dahoud, Bellingham, Bynoe-Gittens, Reus, Brandt - Modeste. Au mai intrat: Can, Hazard, Moukoko, Reyna, Sule Antrenor: Edin Terzic.

Werder Bremen: Pavlenka - Pieper, Veljkovic, Friedl, Wiser, Jung - Gross, Bittencourt, Stage - Fullkrug, Ducksch. Au mai intrat: Buchanan, Burke, Gruev, Schmidt, Schmid Antrenor: Ole Werner

Rezultate din Bundesliga

Vineri Borussia Moenchengladbach - Hertha Berlin 1-0 A marcat: Plea 34 (penalty).

Sâmbătă Borussia Dortmund - Werder Bremen 2-3 Au marcat: Brandt 45+2, Guerreiro 77, respectiv Buchanan 89, Schmidt 90+3, Burke 90+5.

Bayer Leverkusen - Hoffenheim 0-3 Au marcat: Baumgartner 9, Kramaric 34, Rutter 78.

VfL Wolfsburg - Schalke 04 Gelsenkirchen 0-0

FC Augsburg - TSV Mainz 1-2 Au marcat: Demirovic 35, respectiv Onisiwo 31, Lee Jae-Sung 90+3.

VfB Stuttgart - SC Freburg 0-1 A marcat: Grifo 11.