LIGA I: „U” Cluj - Rapid 1-2. Giule?tenii i-au stricat debutul lui ?umudic?

Marius ?umudic? ?i-a început mandatul la „U” Cluj cu o înfrângere, „?epcile ro?ii” fiind învinse pe teren propriu de Rapid, echipa de suflet a tehnicianului.

Rapid a câ?tigat cu scorul de 2-1 partida cu „U”, disputat? în aceast? sear?, pe „Cluj Arena”, în etapa a 15-a a Ligii I la fotbal. Golurile înving?torilor au fost marcate de Herea (25) ?i Grigorie (82), în timp ce punctul de onoare al învin?ilor a fost reu?it de Dr?ghici, în cel de-al treilea minut suplimentar al jocului. Marian Rada a reu?it s? bifeze prima victorie în noul mandat de antrenor principal al giule?tenilor, iar forma?ia de lâng? Podul Grant a acumulat în urma acestui succes 22 de puncte, egalându-i pe rivalii de la Dinamo. Cele dou? echipe au terminat partida în inferioritate numeric?. Alex dos Santos, de la „U”, ?i Daniel Pancu, de la Rapid, au fost elimina?i în minutul 56, dup? o alterca?ie la mijlocul terenului. Marius ?umudic? a debutat în acest meci în func?ia de antrenor al echipei clujene. Este pentru a doua oar? în acest sezon când ?umudic? e adversarul Rapidului (echip? c?reia îi face declara?ii de dragoste cu orice ocazie), tehnicianul înfruntându-i pe giule?teni ?i în luna iulie, pe când preg?tea forma?ia FC Vaslui. Partida, disputat? pe arena de lâng? Podul Grant, în prima etap? din acest sezon al Ligii I, s-a încheiat la egalitate, 1-1. „U” Cluj - Rapid 1-2 Marcatori: Dr?ghici (90+3) / Herea (26), Grigorie (82) „U” Cluj: Balauru - Ciupe, Christou, Erico, V. Lupu - Paulinho, P?tra?cu, V. Gheorghe, Alex dos Santos - V. Dinu, N?st?sie. Antrenor: Marius ?umudic? Rapid: Pecanha - Al. Coman, Abrudan, Glauber, Milisavljevici - Pavlovici, N. Grigore - Teixeira, Herea, Renan - Pancu. Antrenor: Marian Rada Arbitru la centru: Paul Unimatan Comentariul LIVE al partidei Min. 90+4 - Final de meci. Rapid câ?tig? cu scorul de 2-1 partida de pe „Cluj Arena” cu „U”. Min. 90+3 - GOOOL „U” Cluj! Pecanha respinge mingea în fa?? dup? o lovitur? liber? a clujenilor, iar Dr?ghici marcheaz? din 3 metri. „U” Cluj - Rapid 1-2. Min. 89 - Ultima schimbare la Rapid: Surdu intr? în locul lui Herea. Min. 87 - Schimbare la Rapid: iese Teixeira, intr? Goga. Min. 86 - Schimbare la „U” Cluj: Krumov intr? în locul lui Paulinho. Min. 82 - GOOOL RAPID! Contraatac Rapid, Grigorie îl lanseaz? pe Teixeira, acesta p?trunde în careu, dribleaz? un adversar, îi paseaz? aceluia?i Grigorie, care majoreaz? diferen?a cu un ?ut sub transversal?. „U” Cluj - Rapid 0-2. Min. 75: Ocazie uria?? pentru Rapid! Herea dribleaz? doi adversari, îi paseaz? excelent lui Teixeira, dar acesta ?utul acestuia din mijlocul careului este parat de Balauru. Min. 73 - Schimb?ri la „U” Cluj: Nicola intr? în locul lui N?st?sie, iar Dr?ghici îi ia locul lui V. Gheorghe. Min. 70 - Pecanha re?ine ?utul lui V. Dinu. Min. 65 - Herea trage surprinz?tor de la distan??, mingea ocole?te poarta gazdelor. Min. 60 - Schimbare la Rapid. Renan îi las? locul în teren lui Grigorie. Min. 56 - Nervii juc?torilor au cedat! Juc?torii celor dou? echipe s-au îmbrâncit la mijlocul terenului, iar Alex dos Santos, de la gazde, ?i rapidistul Daniel Pancu au primit cartona?ul ro?u! Meciul s-a încins. Min. 46 - S-a reluat partida. Min. 45+1 - Se încheie prima repriz?. La pauz?, „U” Cluj - Rapid 0-1. Min. 25 - GOOOL RAPID! Herea deschide scorul cu un ?ut din interiorul careului. „U” Cluj - Rapid 0-1. Min. 13 - Prima ocazie a meciului. Pecanha respinge în corner ?utul la col?ul scurt expediat de Alex dos Santos. Min. 12 - V. Dinu îl vede pe portarul Pecanha ie?it dintre buturi ?i încearc? s?-l surprind? cu un ?ut din jum?tatea de teren clujean?, dar mingea ocole?te poarta. Min. 1 - A început meciul.