LIGA CAMPIONILOR. Barcelona - Manchester City, 1-0. Catalanii i-au eliminat pe „cetățenii”, din „optimi”, în al doilea sezon consecutiv

FC Barcelona a obținut biletele pentru sferturile de finală ale Ligii Campionilor, după succesul bifat, miercuri, pe „Camp Nou”, scor 1-0, contra celor de la Manchester City.

FC Barcelona era mare favorită la calificare, înaintea returului cu Manchester City, campioana Angliei, după victoria obținută în tur, scor 2-1. Pe „Camp Nou”, catalanii au dominat-o pe campioana Angliei, dar au câștigat numai cu 1-0, gol înscris de Rakitic (31). În minutul 78, Aguero putea egala pentru „cetățeni”, dacă nu irosea o lovitură de pedeapsă. În sezonul trecut, tot în „optimi”, întâlnirea a fost tranșată, de asemenea, de catalani (2-1 și 2-0).

Tot miercuri, Borussia Dortmund a fost zdrobită, pe teren propriu, de Juventus, scor 0-3. Golurile italienilor au fost reușite de Tevez (3 și 79) și Morata (70). În tur, campioana Italeiei se impusese cu scorul de 2-1.

Cele opt echipe care merg în „sferturi” sunt: AS Monaco, Juventus, FC Barcelona, Atletico Madrid, Real Madrid, FC Porto, PSG și Bayern Munchen.