LIGA CAMPIONILOR. Atletico Madrid - Real Madrid, 0-0. „Galacticii” au ajuns la șapte meciuri fără victorie în fața concitadinilor

Atletico Madrid și Real Madrid au remizat, marți, în prima manșă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, scor 0-0. A fost cea de-a șaptea întâlnire a sezonului între cele două echipe, iar „galacticii” nu au bifat niciun succes.

Atletico Madrid și Real Madrid au terminat fără goluri întâlnirea de marți, ce a contat pentru prima manșă din sferturile de finală ale UEFA Champions League. Oaspeții au presat în prima repriză, dar nu au reușit să-l învingă pe Oblak, portarul gazdelor. În partea a doua, oaspeții au scăzut ritmul, gazdele s-au apropiat de careul lui Casillas, dar tabel de marcaj a rămas imaculată. Astfel, meciul decisiv se va juca miercurea viitoare, pe „Santiago Bernabeu”. Anul trecut, în finala competiției, Real Madrid s-a impus în fața celor de la Atletico, scor 4-1, după prelungiri. De atunci, până marți, cele două echipe s-au mai aflat față în față de șase ori. În Supercupa Spaniei, Atletico a remizat, în deplasare (scor 1-1), și a învins, acasă, scor 1-0, iar în „optimile” Cupei Spaniei, Atletico a câștigat pe „Vicente Calderon” cu 2-0 și a remizat, în deplasare, scor 2-2. În campionat, Atletico s-a impus cu 2-1 pe „Bernabeu”, și cu 4-0, acasă.

Încealaltă partidă de marți, Juventus a câștigat cu 1-0 întâlnirea cu AS Monaco, gol marcat de Vidal, în minutul 57, din penalty.