Dramatism total în Germania. Bayern a câștigat titlu, în ultimele minute, după ce Borussia Dortmund și-a pus o piedică memorabilă sursa; Facebook

După o ultimă etapă extrem de tensionată, Bayern Munchen a devenit, din nou, campioana Germaniei. Bavarezii au profitat de faptul că Borussia Dortmund s-a împiedicat de Mainz.

Borussia Dortmund a ratat o ocazie imensă de-a deveni campioană în Bundesliga. „Galben-negrii” aveau nevoie de un succes, pe teren propriu, cu Mainz, dar au remizat, scor 2-2. A profitat rivala Bayern Munchen, care a încheiat la egalitate, același scor, la Koln.

Bayern Munchen a obţinut sâmbătă cel de-al 11-lea titlu consecutiv în Bundesliga, la capătul ultimei etape, a 34-a, în confruntarea indirectă cu Borussia Dortmund, care era lider la zi.

Jucând în deplasare, la Koln, Bayern Munchen, ocupanta locului secund înainte de runda de sâmbătă, s-a impus cu 2-1, prin reuşitele lui Kingsley Coman (8) şi Jamal Musiala (89), pentru gazde punctând Dejan Ljubicic (81, penalty).

Borussia Dortmund a pierdut un duel pasionant cu Bayern Munchen. Titlul din Bundesliga rămâne la echipa din Bavaria

În schimb, Borussia Dortmund, care avea 2 puncte peste bavarezi, avea nevoie de victorie în meciul de acasă, cu Mainz 05, însă nu a obţinut decât un rezultat de egalitate, 2-2, după ce la pauză era chiar condusă cu 2-0. Oaspeţii au punctat prin Andreas Hanche-Olsen (15) şi Karim Onisiwo (24). Gazdele au marcat în mitanul secund prin Raphael Guerreiro (69) şi Niklas Sule (90+6). În prima repriză, Dortmund a ratat un penalty prin Sebastien Haller.

Bayern şi Borussia Dortmund au terminat cu acelaşi număr de puncte, 71, bavarezii având însă un golaveraj superior.

Pe locul 3 a încheiat RB Leipzig, cu 66 de puncte, care sâmbătă s-a impus cu 4-2, acasă, cu Schalke 04.

Au retrogradat Schalke 04 (locul 17) şi Hertha Berlin (locul 18), VfB Stuttgart, locul 16, urmând să dispute un baraj de menţinere/retrogradare.

Rezultate de sâmbătă din ultima etapă: VfL Bochum - Bayer Leverkusen 3-0 Borussia Dortmund - Mainz 05 2-2 Union Berlin - Werder Bremen 1-0 FC Koln - Bayern Munchen 1-2 RB Leipzig - Schalke 04 4-2 Eintracht Frankfurt - Freiburg 2-1 Borussia Moenchengladbach - Augsburg 2-0 VfB Stuttgart - Hoffenheim 1-1 Wolfsburg - Hertha Berlin 1-2

Clasament: 1. Bayern Munchen 71 pct 2. Borussia Dortmund 71 pct 3. RB Leipzig 66 pct 4. Union Berlin 62 pct 5. Freiburg 59 pct 6. Bayer Leverkusen 50 pct. ................................................. 16. VfB Stuttgart 33 pct 17. Schalke 04 31 pct 18. Hertha Berlin 29 pct