Dinamo a pierdut în ultimele secunde la Botoșani și riscă să retrogradeze

Dinamo a pierdut în ultimele secunde la Botoșani și riscă să retrogradeze Sursa foto: Facebook

FC Botoşani a învins-o dramatic pe Dinamo Bucureşti, cu scorul de 2-1 (1-1), marţi seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a şasea a fazei play-out a Superligii de fotbal.

Într-un meci foarte important pentru evitarea retrogradării, FC Botoşani a câştigat printr-un gol marcat de Sebastian Mailat (90+1), după ce a avut un om în plus o repriză.

Gazdele au deschis scorul prin autogolul lui Gabriel De Moura (14), care a trimis în propria poartă mingea centrată de Enzo Lopez, după o minge pierdută de Darko Velkovski.

Dinamo a beneficiat de un penalty, după un fault comis de Alexandru Ţigănaşu la Răzvan Patriche, dar atacantul Hakim Abdallah (29) a trimis pe lângă poartă.

Dinamo, învinsă dramatic la Botoșani

Arbitrul George Găman a eliminat doi antrenori de la gazde, Bogdan Andone (principal) şi Marius Suller (secund), pentru proteste vehemente în min. 32.

Dinamo a reuşit să marcheze prin kosovarul Astrit Selmani (34), dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Echipa antrenată de Zeljko Kopic a izbutit să egaleze (45+2), prin Selmani, cu un loc peste portarul Răzvan Ducan, după o lansare de la Eddy Gnahore.

Abdallah (45+9) a primit cartonaşul roşu pentru lovitură cu gheata în capul lui Romario Benzar, care a părăsit terenul sângerând şi cu guler cervical, cu ambulanţa.

Prima repriză a fost prelungită cu 15 minute şi 38 de secunde, un record în Superligă.

Dinamo a fost aproape de a prelua conducerea în repriza secundă, însă Răzvan Patriche a trimis peste poartă din careu, într-un moment în care portarul Ducan era căzut la pământ.

Gazdele şi-au creat două mari ocazii de gol, dar Golubovic s-a remarcat la foarfeca lui Lopez (67) şi la şutul lui Victor Dican (70).

Golul victoriei echipei botoşănene a fost marcat de Mailat cu capul (90+1), la centrarea lui Jaly Mouaddib.

FC Botoşani are două victorie şi un egal în ultimele trei etape.

Traseu mediocru în play-out pentru echipa din Ștefan cel Mare

Dinamo are o victorie, două egaluri şi trei eşecuri în play-out.

Dinamo a câştigat ambele partide directe din sezonul regulat, cu 1-0 acasă şi cu 2-0 în deplasare.

AFC Botoşani - Dinamo Bucureşti 2-1 (1-1), Stadion Municipal - Botoşani Au marcat: Gabriel De Moura (14, autogol), Sebastian Mailat (90+1), respectiv Astrit Selmani (45+2). Hakim Abdallah (Dinamo) a ratat un penalty în min. 29 (şut pe lângă poartă). Cartonaşe roşii: Bogdan Andone (antrenor FC Botoşani, 31), Marius Suller (antrenor secund FC Botoşani, 32), Hakim Abdallah (Dinamo, 45+9). Arbitru: George Cătălin Găman (Craiova); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Marius Badea (Râmnicu Vâlcea); al patrulea oficial: Vlad (Iaşi) Arbitru video: Andrei Florin Chivulete (Bucureşti); arbitru asistent video: Adrian Vornicu (Iaşi) Observatori: Ioan Onicaş (Zalău) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF.

sursa: Agerpres