David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris. Înotătorul a câștigat medalia de aur la proba de 100 de metri liber la Naționale Sursa foto: Inquam Photos / George Calin

David Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024, în urma timpului obținut la Campionatele Naționale de la Otopeni. Înotătorul român a câștigat medalia de aur și la proba de 100 de metri liber.

David Popovici a câștigat medalia de aur la proba de 100 de metri liber de la Campionatele Naționale de la Otopeni. Înotătorul român a încheiat proba cu timpul de 47.61. Podiumul a fost completat de Constantin George Alexandru Stoica, 49.98, și Patrick Sebastian Dinu, 50-13. În urma succesului înregistrat în după-amiaza zilei de sâmbătă, 8 aprilie, Popovici s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Paris din 2024.

Sportivul român a vorbit despre obiectivele pe care și le-a fixat la Campionatele Naționale. „Mi-am propus să fac baremul chiar astăzi, dar am zis că nu e nicio grabă. Asta e frumos, când nu îți dorești ceva cu orice preț, reușești. La orice competiție mergem, eu și antrenorul meu ne propunem să fim ignoranți față de limite. Mă bucur că am obținut biletul pentru Jocurile Olimpice”, a declarat David Popovici.

David Popovici a câștigat cinci medalii la Campionatele naționale de la Otopeni

Sportivul român a câștigat cinci medali la ediția Campionatului Național de Natație de la Otopeni. Înotătorul s-a clasat pe primul loc la probele 50 de metri liber, 100 de metri spate, 50 de metri fluture și 400 de metri liber. Popovici a îndemnat toți românii să vină să susțină sportivii români pentru că au nevoie. „Vă încurajez să veniți să ne fiți alături, eu și colegii mei avem nevoie”, a declarat înotătorul, potrivit Digisport.ro.

Popovici a venit la Campioantele Naționale fără să aibă un obiectiv precis. Sportivul a declarat că vrea să experimenteze cât mai multe stiluri de înot, dar și să își mențină forma sportivă pentru Jocurile Olimpice din 2024. Campionatele Naţionale de înot sunt programate între 5 şi 9 aprilie, la bazinul din Otopeni.

Sportivul legitimat la clubul Dinamo se pregătește pentru Campionatele Mondiale de la Fukuoka, 23-30 iulie, dar și pentru Jocurile Olimpice de la Paris. „Am încercat ceva nou, să înot cu brațele întinse. Nu prea îmi place, dar sunt la un concurs la care experimentez. Sunt mulțumit de ce am reușit. Profit că nu sunt la un concurs cu miză foarte mare. Sunt bucuros”, a spus Popovici, după succesul obținut la proba de 50 de metri liber.