David Popovici a câștigat două medalii de aur la Campionatele Naționale de la Otopeni. Înotătorul se pregătește pentru Jocurile Olimpice Sursa foto: Inquam Photos / George Calin

David Popovici a câștigat două medalii de aur la Campionatele Naționale de la Otopeni. Înotătorul român s-a clasat pe primul loc la probele de 50 metri liber și 100 metri spate și se pregătește pentru Jocurile Olimpice.

David Popovici a câștigat două medalii de aur în prima de zi de la Campionatele Naționale, care se desfășoară în bazinul de la Otopeni. Sportivul român este înscris la șase probe individuale și a reușit deja să se claseze pe primul loc la probele de 50 metri liber și 100 metri spate. Popovici va mai concura la probele de 50 de metri spate, 50 de metri fluture, 100 de metri liber și 400 de metri liber. Finalele pentru fiecare probă sunt programate în fiecare zi de la ora 18:00.

Înotătorul a terminat proba de 50 de metri liber cu timpul de 22.62, sub privirile Cameliei Potec şi ale lui Ion Ţiriac. Popovici a fost urmat de Constantin George Alexandru Stoica (22.96) și Patrick Sebastian Dinu (23.31). În ceea ce privește proba de 100 de metri spate, sportivul român a încheiat cu timpul 54.74 de secunde. În urma lui s-au aflat Denis Laurean Popescu (55.0) și Robert Andrei Badea (58.89).

David Popovici se pregătește pentru jocurile olimpice

David Popovici a făcut o serie de declarații, după cele două medalii obținute. Sportivul clubului Dinamo a spus că vrea să experimenteze noi moduri de înot în această competiție. El a mai adăugat că acest concurs nu reprezintă o mare miză pentru el. „Am încercat ceva nou, să înot cu brațele întinse. Nu prea îmi place, dar sunt la un concurs la care experimentez. Sunt mulțumit de ce am reușit. Profit că nu sunt la un concurs cu miză foarte mare. Sunt bucuros”, a declarat sportivul.

Campionatele Naţionale de înot sunt programate între 5 şi 9 aprilie, la bazinul din Otopeni. Această competiție nu este principalul obectiv din această perioadă pentru Popovici. Sportivul vrea să se pregătească pentru Campionatele Mondiale de la Fukuoka, 23-30 iulie, dar și pentru Jocurile Olimpice de la Paris. Calificările pentru această competiție au început în luna martie. Popovici trebuie să îndeplinească un barem de timp pentru a se califica. Deținătorul recordului mondial la 100 de metri liber speră să fie într-o formă maximă pentru competiția de la Paris.