Catastrofă pentru fotbalul românesc. Campioana CFR Cluj, eliminată din Liga Campionilor, de Pyunik Erevan sursa: facebook.com/cfr1907

O nouă seară neagră pentru fotbalul românesc, aflat într-o stare deplorabilă. Campioana ultimelor cinci sezoane, CFR Cluj, a fost eliminată de Pyunik Erevan din primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

CFR Cluj, campioana la zi în Liga I, echipa care a câștigat ultimele cinci titluri în competiția internă, s-a făcut de râs în primul tur preliminar al Ligii Campionilor. Ardelenii au fost eliminați de armenii de la Pyunik Erevan, marți, scor 2-2 și 3-4 după executarea loviturilor de departajare. În tur, cele două formații încheiaseră la egalitate, scor 0-0.

CFR Cluj a pierdut la loviturile de departajare și a ieșit din Liga Campionilor

Echipa antrenată de Dan Petrescu a deschis repede scorul, în minutul 6, prin Bismarck Adjei-Boateng (6), dar a fost egalată în ultimele minute ale timpului regulamentar, prin Zoran Gajic (89). Claudiu Petrila a adus formaţia din Gruia în avantaj în prelungiri (94), dar din nou defensiva campioanei României a cedat. Gajic a marcat în minutul 119, așa că jocul s-a decis de la punctul cu var. De menționat că, în minutul 109, armenii au ratat o lovitură de la 11 metri prin Harutyunyan.

La loviturile de departajare, pentru CFR Cluj au înscris Marko Dugandzic, Andrei Burcă şi Karlo Muhar, iar Claudiu Petrila şi Mario Camora au ratat. Pentru Piunik au transformat Eugeniu Cociuc, Artak Daşian, Hovhanes Harutiunian şi Artur Avaghian.

Pyunik va înfrunta în turul secund preliminar al Ligii Campionilor formaţia luxemburgheză F91 Dudelange.

CFR Cluj va continua în turul al doilea preliminar al Europa Conference League, unde va întâlni formaţia andorrană Inter Club d'Escaldes. CFR va fi gazdă pe 21 iulie, iar returul se va juca pe 28 iulie.

Dan Petrescu, șocat de eliminare

„E foarte greu de înţeles ce s-a întâmplat. Băieţii s-au bătut, au încercat... a fost un meci echilibrat, deşi parcă noi am avut mai multe ocazii. Ei au ratat şi un penalty şi credeam că acolo se termină meciul. Sunt foarte supărat şi trist, e greu să îmi găsesc cuvintele. E cea mai mare dezamăgire a mea la CFR Cluj această eliminare.

Practic nici n-am pierdut dubla, am făcut 0-0 şi 2-2, dar la penalty-uri n-am câştigat niciun meci în carieră, parcă sunt blestemat. De dimineaţă nu mi-a plăcut nimic. În ziua meciului doi jucători s-au accidentat, n-am mai avut asta de mult. Nu cred că de asta am fost eliminaţi, dar parcă prea multe ghinioane. La 1-0 mă mai gândeam că pot să egaleze, dar la 2-1 nu credeam că vor reuşi să mai înscrie mai ales după ce au ratat penalty. Cu atât e mai mare dezamăgirea şi încă o dată s-a dovedit că fotbalul e imprevizibil şi e posibil orice.

Nu le-a cerut nimeni jucătorilor să se apere în repriza a doua. Băieţii au fost mult pe drumuri, nu ne-am antrenat cum trebuie şi cred că au căzut fizic. Iar în subconştientul lor credeau că e 1-0 pentru noi. Pe final, când mai erau 3 minute, s-au băgat toţi în poartă, dar nici atunci nu le-am zis să ne apărăm, ci să şi jucăm. Pentru că nu poţi să stai numai în apărare tot meciul să nu iei gol. Aici au greşit puţin şi jucătorii că s-au retras”, a spus Dan Petrescu, antrenorul CFR-ului, după acest dezastru.