Bundesliga. Meci dramatic între Leipzig și Werder Bremen. Golurile victoriei au venit în ultimele minute ale partidei sursa foto: RB Leipzig / facebook

Partida de fotbal dintre RB Leipzig și Werder Bremen a fost de un dramatism total. La final, scorul a fost de 2-1 și totul s-a tranșat la final de meci. După acest rezultat, Lepzig a urcat pe locul trei în campionat.

Jocul a fost unul șters, până în minutul 70, fără ocazii importante de ambele părți. Apoi, parcă totul a explodat în minutul în care echipa oaspete a reușit să înscrie, prin Leonardo Bittencourt. Era minutul 70 și scorul de zero la unu.

RB Leipzig nu a avut ce să facă decât să iasă la atac, rezultatele venind în scurt timp. Jucătorii din fosta RDG au reușit să înscrie de două ori prin Willi Orban (87) şi Dominik Szoboszlai (90+6).

În urma acestui rezultat, RB Leipzig a urcat pe locul trei în Bundesliga, și va putea juca în cupele europene, fiind urmată de foarte aproape, la doar un punct diferență, de Union Berlin, și la patru puncte de echipa de pe locul cinci, respectiv Freiburg.

Din acest motiv, în următoarele două etape este foarte important RB Leipzig să joace perfect, și să obțină victorii.

Bayern a făcut scorul etapei în Bundesliga

În meciul jucat sâmbătă, la Munchen, Bayern a reușit o victorie categorică, cu șase la zero, în fața celor de la Schalke 04.

Primele două locuri în clasamentul din Bundesliga sunt ocupate Bayern Munchen şi Borussia Dortmund. Cele două echipe sunt despărţite de un singur punct după victoriile la scor obţinute sâmbătă pe teren propriu.

Borussia a reușit să treacă de Borussia Moenchengladbach, cu scorul de cinci la doi.

În ultimele două etape, Dortmund le va întâlni pe Augsburg (deplasare) şi Mainz (acasă). Bayern va fi sigură că va obţine al 11-lea titlu consecutiv de campioană dacă se va impune în ultimele două runde, acasă împotriva lui RB Leipzig şi în deplasare cu FC Koln, ce nu mai are grija retrogradării, informează Agerpres.

Rezultate etapa 32:

Vineri FC Koln - Hertha Berlin 5-2 Au marcat: Selke (8), Hubers (39, 69), Skhiri (43), Huseinbasic (81), respectiv Tousart (18), Jovetic (33)

Sâmbătă Bayern Munchen - Schalke 6-0 Au marcat: Muller (21), Kimmich (29 - penalty), Gnabry (50, 65), Tel (80), Mazraoui (90+2)

Union Berlin - Freiburg 4-2 Au marcat: Behrens (5), Becker (36, 38), Laidouni (80), respectiv Gulde (56), Grifo (70 - penalty)

Eintracht Frankfurt - Mainz 3-0 Au marcat: Kamada (18 - penalty), Buta (40), Kolo Muani (59)

Wolfsburg - Hoffenheim 2-1 Au marcat: Kaminski (15), Waldschmidt (75), respectiv Guilavogui (90 + 3 autogol)

Bochum - Augsburg 3-2 Au marcat: Antwi-Adjei (2), Gouweleeuw (60 - autogol), Losilla (62), respectiv Maier (29), Yeboah (85)

Borussia Dortmund - Borussia Moenchengladbach 5-2 Au marcat: Malen (5), Bellingham (18 - penalty), Haller (20, 32), Reyna (90+4), respectiv Bensebaini (75 - penalty), Stindl (85)

Duminică Stuttgart - Bayer Leverkusen 1-1 Au marcat: Guirassy (57 - penalty), respectiv Palacios (70 - penalty)

RB Leipzig - Werder Bremen 2-1 Au marcat: Orban (87), Szoboszlai (90+6), respectiv Bittencourt (70)

Clasament: 1. Bayern Munchen 68 puncte (32 jocuri) 2. Dortmund 67 p (32 j) 3. RB Leipzig 60 p (32 j) 4. Union Berlin 59 p (32 j) 5. Freiburg 56 p (31 j) 6. Wolfsburg 49 p (32 j) 7. Leverkusen 49 p (32 j) 8. Eintracht Frankfurt 46 p (32 j)