Liga Campionilor. Surpriză uriașă în Austria, Bayern Munchen s-a împiedicat de Salzburg. Liverpool e ca și calificată în optimi sursa: Facebook

Bayern Munchen a obținut doar o remiză, scor 1-1, pe terenul celor de la Red Bull Salzburg, iar Inter Milano a fost învinsă, acasă, de Liverpool, scor 0-2.

Mare surpriză, miercuri seară, în prima manșă a „optimilor” Ligii Campionilor. Cu greu, Bayern Munchen a plecat neînvinsă din Austria, acolo unde a remizat pe terenul celor de la Red Bull Salzburg, scor 1-1. Gazdele au jucat foarte bine și au deschis scorul prin Chukwubuike Adamu în minutul 21 și au rezistat fără să încaseze gol până spre finalul confruntării. Bavarezii au egalat în minutul 89, datorită reușitei lui Kingsley Coman (90).

Bayern Munchen a fost ținută în șah, surprinzător de o remarcabilă echipă Red Bull Salzburg

Partida retur dintre Bayern Munchen și Red Bull Salzburg este programată, în Germania, la data de 8 martie. Bavarezii sunt mari favoriți, în ciuda rezultatului surprinzător înregistrat miercuri seară.

În cealaltă confruntare a serii, FC Liverpool a câștigat pe terenul italienilor de la Inter Milano, scor 2-0. După o primă repriză fără goluri, diferența a fost făcută de englezi în actul secund. Datorită golurilor reușite de Roberto Firmino în minutul 75 și Mohamed Salah (83). „Cormoranii” sunt ca și calificați în sferturile de finală ale UEFA Champions League, înaintea returului de pe „Anfield Road”, ce se va disputa pe 8 martie.

Liverpool și-a asigurat calificarea într-o mare măsură, dar antrenorul Jurgen Klopp a fost nemulțumit de arbitraj

În ciuda succesului consistent, Jurgen Klopp, antrenorul celor de la Liverpool, și-a exprimat nemulțumirea. Germanul a contestat, la conferința de presă, mai multe decizii luate de arbitrii întâlnirii de la Milano. Adversarii se aflau în poziție de ofsaid, fără ca acest lucru să fie semnalat de tușieri, după cum s-a plâns antrenorul german.

„Într-un meci de genul acesta trebuia să ținem mai mult de minge, dar acest lucru nu s-a întâmplat. Nu poți să speri că vii aici și o să ai o zi bună. Nu am avut-o (n.r - posesia mingii), dar a fost suficient de bună.

„Treaba asta mă scoate din minți. Poți vedea că este ofsaid, dar nu sesizezi!”

Am meritat să câștigăm pentru că am marcat două goluri superbe. De foarte multe ori, ei erau în situații de ofsaid. Treaba asta mă scoate din minți. Poți vedea că este ofsaid, dar nu sesizezi!”, a afirmat Jurgen Klopp, tehnicianul de la FC Liverpool.