Bayern Munchen a realizat scorul etapei în Budesliga. Schalke 04 a fost spulberată de forța bavarezilor

În ultima etapă din Bundesliga, Bayern Munchen a trecut cu șase la zero, de Schalke 04. Bavarezii au dat gol după gol și păreau de neoprit. În minutul 80, scorul era de cinci la zero, dar echipa din Munchen a continuat să joace în stilul propriu, spre deliciul publicului.

Meciul de pe Allianz Arena, a fost defapt o demonstrație de forță a campioanei Germaniei la fotbal. La începutul partidei nimeni nu credea că scorul final va fi de șase la zero.

Până în minutul 20, cele două echipe au jucat bine, dar apoi echilibrul a fost rupt de Bayern Munchen, printr-un gol înscris de T. Muller, în minutul 21.

Ulterior, Schalke 04 nu s-a mai regăsit și a lăsat locuri libere în apărare, în special pe partea stângă, care au fost speculate de bavarezi, care au mai înscris de cinci ori, prin Kimmich (29), Gnabry (50), (65), Tel (80) și N. Mazraoui 90+2.

Bayern Munchen conduce clasamentul din Bundesliga cu 68 de puncte, fiind urmată de Borussia Dortmund, cu 64 de puncte.

Emoții pentry Bayern la început de meci

Bayern Munchen are câțiva jucători indisponibili, dar și mulți alții care revin la echipă după accidentări.

Eric Maxim Choupo-Moting rămâne pe tușă cu o problemă la genunchi, în timp ce Josip Stanisic lucrează la revenirea după o accidentare musculară. Manuel Neuer și Lucas Hernandez au reluat antrenamentele pe teren, dar revenirea lor este încă la câteva săptămâni (poate chiar luni) distanță, în timp ce Alphonso Davies va fi indisponibil pentru tot restul sezonului. Leon Goretzka și Dayot Upamecano au revenit însă, dând un impuls atât de necesar echipei lui Tuchel.

După speculațiile mediatice din această săptămână cu privire la viitorul lui Thomas Muller, Tuchel a dezvăluit în conferința sa de presă că numărul 25 de la Bayern suferă de dureri de spate de lungă durată, motiv pentru care a fost ținut în afara lotului de start.

Alte rezultate din Bundeliga

În etapa a 32 din Bundesliga s-au jucat și alte meciuri.

Union Berlin – Freiburg 4-2 (Behrens 5, S. Becker 36, 38, Laidouni 80 / Gulde 56, Grifo 70);

Eintracht Frankfurt – FSV Mainz 3-0 (Kamada 18, Buta40, Kolo Muani 59);

Wolfsburg – Hoffenheim 2-1 (Kaminski 15, Waldschmidt 75 / Guilavogui 90 autogol);

VfL Bovhum – Augsburg 3-2 (Antwi-Adjei 2, Gouweleeuw 59 autogol, Losilla 61 / A. Maier 29, K. Yeboah 85), scriu cei de la News.