Cupa Angliei: Bournemouth a învins Swansea City cu 5-0

Cupa Angliei: Bournemouth a învins Swansea City cu 5-0 Cupa Angliei: Bournemouth a învins Swansea City. Scor 5-0. Sursa foto Facebook

Bournemouth a câștigat meciul, pe teren propriu, scor 5-0, cu gruparea galeză Swansea City, în 16-imile Cupei Angliei, şi s-a calificat pentru optimile de finală. Bournemouth este prima echipă care a ajuns în optimile Cupei Angliei.

Echipa engleză Bournemouth a învins joi seara, pe teren propriu, scor 5-0, formația Swansea City, în 16-imile Cupei Angliei, şi s-a calificat pentru optimile de finală. Bournemouth este prima echipă calificată în optimile Cupei Angliei, după ce a învins cu 5-0 formaţia de ligă secundă Swansea City.

Bournemouth a învins Swansea

Golurile care au făcut diferența au fost înscrise în prima repriză de Lloyd Kelly (min. 7), Alex Scott (min. 10), Luis Sinistera (min. 14), David Brooks (min. 35) şi Dominic Solanke (min. 44). Portarul român Ionuţ Radu a fost rezervă şi a rămas pe bancă tot meciul.

Bournemouth şi Swansea au deschis 16-imile de finală din FA Cup (turul al patrulea) cu un meci în care gazdele au pornit cu prima şansă la victorie şi la calificare (se dispută o singură manşă, iar în caz de egalitate partida se rejoacă pe terenul oaspeţilor).

Echipa engleză a intrat în competiţie în turul al treilea, în care a trecut cu 3-2 în deplasare de Queens Park Rangers, echipă din Championship (liga a doua), deşi a fost condusă cu 2-0 la pauză. În Premier League, echipa antrenată de Andoni Iraola este pe locul 12 după 21 de etape, cu 25 de puncte (are un meci mai puţin disputat), cu nouă peste poziţiile retrogradabile, şi vine după o înfrângere în campionat, scor 0-4 pe teren propriu cu liderul Liverpool.

Cea mai bună performanță a lui Bournemouth

Cea mai bună performanţă a echipei engleza în Cupa Angliei este sfertul de finală disputat în ediţia 2020-2021, în care a fost eliminată de Southampton, scor 0-3 pe teren propriu.Swansea, echipă din Championship (liga a doua), a trecut în turul al treilea de Morecambe, echipă care activează în League Two (liga a patra), scor 2-0 pe teren propriu.

În Championship, echipa antrenată de Luke Williams, este pe locul 13 după 28 de etape, cu 33 de puncte, la zece distanţă de poziţiile care permit disputarea play-off-ului de promovare în Premier League, şi cu nouă peste cele retrogradabile în League One (liga a treia), şi vine după o înfrângere pe teren propriu în campionat, 1-3 cu Southampton.

Au jucat împreună și anul trecut

Cele două echipe au jucat împreună ultima oară pe 29 august 2023, în turul al doilea din EFL Cup (Cupa Ligii), când Bournemouth s-a impus pe terenul celor de la Swansea cu 3-2, după golurile marcate de Brooks (55), H. Traore (68) şi Christie (90+1), respectiv, Grimes (9p) şi Paterson (79), potrivit Hotnews.