US Open. Coco Gauff a dat lovitura la New York. Prima victorie a carierei într-un Grand Slam

US Open. Victorie în premieră, pentru Coco Gauff, într-o finală a unui turneu de Mare Șlem. Sportiva din SUA a trecut, sâmbătă noaptea, de Arina Sabalenka, scor 2-6, 6-3, 6-2.

US Open. Americanca Coco Gauff (19 ani) a bifat, sâmbătă noaptea, prima mare victorie a carierei. Jucătoarea de tenis din SUA a învins în finala ultimului turneu de Mare Șlem al anului. După ce a trecut de Arina Sabalenka (25 de ani), din Belarus, în trei seturi, scor 2-6, 6-3, 6-2.

Sabalenka a început foarte bine partida și a câștigat lejer primul set. Dar, favorita publicului a revenit, a dus jocul în decisiv, acolo unde și-a spulberat adversara.

Coco Gauff, numărul şase mondial, finalistă la Roland Garros în 2022, nu depăşise până acum sferturile de finală la Flushing Meadows. Ea va urca pe locul al treilea în clasamentul mondial publicat luni, aceasta fiind cea mai bună clasare din carieră.

US Open. Arina Sabalenka a pierdut finala, dar va deveni pentru prima dată în carieră lideră WTA

De partea cealaltă, Arina Sabalenka va deveni în premieră lider mondial, în ciuda înfrângerii sale. Ea a disputat prima sa finală la New York, după două semifinale jucate la precedentele două ediţii.

Gauff este cea mai tânără jucătoare americană care câştigă turneul US Open de la Serena Williams în 1999, când a obţinut primul său trofeu la Flushing Meadows din totalul de şase.

Coco Gauff a prezentat trofeul

Victorie la US Open. foto: Facebook

Coco a încheiat în forţă un circuit american în care a cucerit titluri la Washington şi Cincinnati, ultimul după ce a învins-o pe liderul mondial Iga Swiatek în semifinale.

Belarusa a avut mai multe lovituri direct câştigătoare, 25-13, dar a făcut şi mult mai multe erori neforţate, 46-19.

Gauff s-a ales cu un premiu de 3 milioane de dolari, iar Sabalenka a primit 1,5 milioane.

La această ediție a turneului, Sorana Cîrstea a ajuns până în sferturile de finală. Sportiva din Târgoviște a fost eliminată de Carolina Muchova, din Cehia, scor 0-6, 3-6. A fost al doilea „sfert” al Soranei, la un turneu de Grand Slam, după cel de la Roland Garros (2009).