Aryna Sabalenka, locul doi în clasamentul WTA, s-a calificat în sferturi la Roland Garros. Meciul cu Stephens a fost unul dificil Sursa foto: Aryna Sabalenka / Facebook

Aryna Sabalenka, locul doi în clasamentul WTA, a trecut de optimile turneului Roland Garros și s-a calificat în sferturi. Jucătoarea din Belarus a reușit să o învingă pe americanca Sloane Stephens (30 WTA), cu scorul 7-6(5), 6-4. Disputa dintre cele două jucătoare a fost una neobișnuită.

Aryna Sabalenka (2 WTA) a început meciul din optimile de finală ale turneului Roland Garros în forță. Primul set a fost unul cum rar vezi la astfel de competiții, jucătoarea bielorusă conducând cu 5-0. Sloane Stephens (30 WTA) nu s-a lăsat descurajată de adversara sa, ci din contră, a reușit o revenire spectaculoasă. A câștigat și ea cinci game-uri consecutive, reușind să egaleze scorul. Ajuns la tiebreak, iar primul set s-a încheiat cu victoria jucătoarei din Belarus, cu 7-5.

Setul al doilea a debutat cu contre între cele două jucătoare de tenis, până la scorul de 4-4. Sabalenka a reușit în cele din urmă să se impună în fața adversarei sale și, după un meci de o oră și 43 de minute, a reușit să se califica în sferturile de finală ale turneului Roland Garros.

Aryna Sabalenka o va întâlni în sferturi pe ucraineana Elina Svitolina (192 WTA), campioana de la Australian Open.

Războiul din Ucraina se duce și pe terenul de tenis, la Roland Garros

Celebrul turneu de tenis s-a transformat într-o scenă de scandal între jucătoarele din Ucraina și cele din Rusia. La meciul dintre Elina Svitolina (192 WTA) și Anna Blinkova (56 WTA), din turul trei, a avut loc un moment controversat. Ucraineana abia revenită pe teren după naștere a reușit să se impună în fața adversarei sale cu scorul 2-6, 6-2, 7-5.

La final, când cele două jucătoare de tenis s-au întâlnit la fileu, a avut loc un moment stânjenitor. Ucraineana a mișcat mâna în direcția rusoaicei, iar aceasta a crezut că va da mâna cu ea. S-a oprit pentru câteva secunde, așteptând să vadă ce va face Svitolina, însă adversara sa a refuzat să o salute. Elina a preferat că facă semnul „OK”.

Gestul jucătoarei din Ucraina a fost criticat de publicul de la Roland Garros, Elina fiind huiduită și fluierată de spectatori. Ea a explicat de ce a refuzat să o salute pe adversara sa, amintit de războiul dintre Ucraina și Rusia.

„Eu sunt ucraineancă. Sunt în picioare pentru țara mea, fac tot ce este posibil pentru a susține bărbații și femeile care se află chiar acum în prima linie de luptă pentru pământul nostru, pentru țara noastră. Vă puteți imagina bărbatul sau fata din prima linie care se uită la mine și eu mă comport ca și cum nimic nu se întâmplă? Am o voce și am poziția mea în acest război. Ceea ce fac soldații ruși este cu adevărat teribil”, și-a motivat gestul Svitolina.