Tenisul românesc, în cădere liberă. Înfrângeri pe bandă rulantă pentru sportivele din țara noastră Sursa: Facebook

Jucătoarele de tenis din România nu au mai reușit niciun rezultat notabil în ultima perioadă. Au căzut în clasamentul WTA după ce au suferit înfrângeri pe bandă rulantă, la ultimele turnee la care au participat.

Simona Halep (locul 15 WTA) este cea mai bine clasată jucătoare din România în topul mondial, deși nu a mai jucat niciun meci oficial din august 2022, fiind suspendată provizoriu pentru dopaj. Celelalte sportive au căzut mult în clasament după ce nu au mai reușit nicio performanță notabilă în ultima perioadă.

Nu vine nimeni din urmă

O declarație de acum a trei a lui Ioan Țiriac, care a iscat atunci dispute aprinse în mediul online, devine acum realitate. „Știți ce se întâmplă cu tenisul după Halep? Deșertul! Sahara. Ce să mai avem? Ce semeni, aia culegi. N-ai semănat, n-ai de unde! E imposibil. Ca și la gimnastică, ce să faci cu 200 de copii? N-ai ce să faci“, spunea Ion Țiriac, în 2020 la emisiunea lui Ovidiu Ioanițoaia.

Trist, dar adevărat. După Simona Halep, nu pare să mai vină nimeni din urmă. La Australian Open, primul turneu de Gland Slam al anului, prestația româncelor a fost mult sub așteptări. Din cinci sportive ajunse pe tabloul principal, doar Irina Begu a reușit să câștige o partidă. Și ea a fost însă eliminată rapid, în turul doi. Nici la turneele mai mici, româncele nu au reușit mai mult.

Au căzut în clasament

Toate jucătoarele de tenis din România au căzut în clasamentul WTA. Cel mai bine stă Irina Begu, care a mai avut și victorii. Și ea a căzut însă zece locuri în clasament și se află pe poziția a 37-a.

Și Gabriela Ruse  (locul 146 WTA) a câștigat șase meciuni, dar cinci dintre acestea au fost în calificări. Pe tabloul principal al unei întreceri WTA, ea a câștigat un singur meci. S-a întâmplat, la Auckland, când a învins-o pe Erin Routliffe (Noua Zeelandă, locul 845 WTA).

Dezamăgitoare e și situația Soranei Cîrstea, care a încheiat anul 2022 pe locul 45 mondial, dar acum, după un start ratat de sezon, a alunecat până pe 63 WTA. În ultimele 11 turnee la care a participat, Sorana Cîrstea a fost eliminată fie în primul tur, fie în turul doi. Cea mai bună performanță a sa din 2022 a fost accederea în semifinale la turneul de la Birmingham

Și Ana Bogdana căzut în clasamentul WTA, după înfrângerile din ultimele turnee, fiind acum clasată pe locul 72, potrivit adevarul.ro.