România învinge Finlanda, cu chiu, cu vai. Edi Iordănescu ia o gură de oxigen și scapă de demitere sursa: facebook.com/NationalaRomanieiOfficial

România a câștigat, sâmbătă, jocul cu Finlanda, ce s-a disputat în Giulești, scor 1-0. A fost primul succes al „tricolorilor”, în această stagiune a Ligii Națiunilor, după 0-2 în Muntenegru și 0-1 în Bosnia.

UPDATE: Selecționerul Edi Iordănescu a bifat și el prima victorie pe banca primei reprezentative, după 1 egal și 3 eșecuri. România a dominat prima repriză, a avut nerv și putea deschide scorul în minutul 16. Atunci când George Pușcaș a executat o lovitură de la 11 metri, dar a șutat pe centrul porții, iar goalkeeperul Finlandei a apărat. Golul a fost marcat de Nicușor Bancu, în minutul 30, cu capul. Același fotbalist putea realiza „dubla” în finalul confruntării, atunci când a șutat în bara transversală de la 10 metri.

Nordicii au pus probleme în ultimele minute, dar reduta „tricoloră” a rezistat. În cealaltă confruntare a grupei, Muntenegru și Bosnia au remizat, scor 1-1.

Naționala de fotbal a României evoluează, diseară, de la ora 21.45, pe teren propriu, împotriva Finlandei. Jocul se va disputa pe stadionul Giulești și contează pentru Liga Națiunilor. Tricolorii”, pregătiți de Edi Iordănescu, vin după două eșecuri în această competiție, scor 0-2 cu Muntenegru și 0-1 cu Bosnia. Este o partidă care poate duce la finalul legăturii pe care selecționerul o are cu prima reprezentativă.

România - Finlanda, un meci care poate fi decisiv pentru Edi Iordănescu

Până acum, în cele patru partide disputate, Iordănescu are un bilanț înfiorător: 1 egal și 3 eșecuri. Iar perspectivele sunt sumbre. Cu un fond de jucători submediocri, fără valoare, e greu de crezut că naționala României poate fi pusă pe linia de plutire de Iordănescu sau de orice alt antrenor. Edi a spus că are planuri pe termen lung la prima reprezentativă, dar un eventual eșec în fața Finlandei i-ar pune serios postul în pericol.

„E un moment important pe care am avea șansa să-l valorificăm în favoarea noastră. Naționala Finlandei este cea mai complexă echipă din grupă, dar cu o victorie ne-am apropia la un punct de ea.

Încrederea mea rămâne puternică, nezdruncinată chiar, şi la fel speranţa că, printr-un rezultat pozitiv, toată situaţia se poate schimba în favoarea noastră. Mai mult decât atât, ştiu că grupul de jucători are nevoie de un rezultat pozitiv pentru un declic”, a afirmat selecționerul României.

Când se va trage linie la Federația Română de Fotbal

„Eu ştiu că am un contract, ştiu că am un target de îndeplinit, ştiu că am un meci pe care încerc să îl pregătesc cât mai bine. Sunt sigur că dacă luăm trei puncte vom vedea altfel lucrurile din multe puncte de vedere, cu mai multă speranţă. Sunt extrem de pregătit pentru un joc foarte dificil.

În septembrie va fi o primă linie de analiză, dar în contextul acesta foarte puţin important sunt eu. Important este viitorul naţionalei. Suntem jos, ne simțim mici din multe puncte de vedere, însă nu ăsta ne e nivelul”, a mai precizat Iordănescu.

Iată programul naționalei României, în Liga Națiunilor:

14 iunie: România- Muntenegru, ora 21:45 23 septembrie: Finlanda – România, ora 21:45 26 septembrie: România - Bosnia-Herțegovina, ora 21:45