Premier League. Liverpool a învins-o pe Leicester, scor 3-0, și se aproprie de locurile de Champions League Sursa foto: Liverpool FC / facebook

Liverpool a câștigat meciul împotriva lui Leicester din etapa numărul 36 din Premier League, scor 3-0. „Cormoranii” se aproprie de locurile de Champions League când mai au de disputat doar două partide din acest sezon.

Liverpool a câștigat meciul de pe terenul lui Leicester, scor 3-0. „Cormoranii” s-au impus fără emoții și se aproprie de locurile care duc în grupele Champions League. Elevii lui Jurgen Klopp se află la doar un punct în spatele lui Manchster United, echipa care se află pe ultimul loc pentru Liga Campionilor. Este important de precizat că „diavolii roșii” au un meci mai puțin disputat.

Prima ocazie importantă de a marca a fost de partea lui Leicester, în minutul 12, prin Jamie Vardy. Ulterior, Liverpool a deblocat tabela de marcaj în minutul 33, după ce Mohamed Salah i-a pasat lui Curtis Jones. Mijlocașul lui Liverpool a înscris cu poarta goală din șase metri. Jones a reușit să își mai treacă o dată numele pe lista marcatorilor până la finalul primei reprize. „Cormoranul” a trimis un șut din interioul careului mare, în minutul 36. Echipa lui Klopp a intrat la cabine cu un avantaj de două goluri.

Mohamed Salah, două pase de gol împotriva lui Leicester

Partea a doua a meciului a fost condusă tot de Liverpool. Mohamed Salah a mai dat o pasă de hol, iar Trent Alexander-Arnold a marcat în minutul 71 pentru scorul final de 3-0. Egipteanul a fost aproape de gol și el în minutul 79, dar șutul său s-a dus pe lângă poartă, după ce a reușit să treacă de portarul Iversen. „Cormoranii” au obținut cele trei puncte și urcă în clasamentul din Premier League.

Liverpool se află pe locul cinci în clasamentul din Anglia, cu 65 de puncte după 36 de etape. Este destul de probabil ca Leicester să retrogradeze la finalul acestui sezon. Echipa ocupă locul 19 în Premier League, cu 30 de puncte, poziție care duce direct în Championship. Liverpool mai are de disputat două meciuri până la finalul sezonului. Primul este pe teron propriu împotriva lui Aston Villa. „Cormoranii” vor încheia sezonul cu deplasarea de la Southampton.