Fotbal European. Manchester City a făcut un pas uriaș către titlul din Premier League. Liverpool s-a chinuit cu Brentford Guardiola, antrenor la Manchester City. Sursa: Arhiva EVZ

Manchester City, campioana sezonului trecut în Premier League, este tot mai aproape să repete performanța și în această stagiune. „Cetățenii” au câștigat, sâmbătă, jocul cu Leed, scor 2-1.

Manchester City este tot mai aproape de câștigarea titlului din Premier League. Sâmbătă, echipa lui Pep Guardiola a câștigat meciul disputat pe teren propriu, cu Leeds United, scor 2-1, în etapa a 35-a.

lkay Gundogan  a reuşit o dublă (19 și 27) şi a adus o victorie muncită pentru echipa lui Guardiola. În ultima parte a reprizei secunde, Leeds a dominat şi a marcat prin Rodrigo, după ce cu un minut mai înainte, în minutul 84, Ilkay Gundogan a ratat o lovitură de la 11 m. Pe banca lui Leeds United s-a aflat, pentru prima oară în acest sezon, noul antrenor, Sam Allardyce. În clasament Manchester City este pe locul 1, cu 82 de puncte, urmată de Arsenal, 78 de puncte.

Manchester City e ca și campioană

Tottenham s-a impus pe teren propriu, în fața celor de la Crystal Palace, scor 1-0, gol marcat de Harry Kane (45+1). Atacantul a devenit al doilea cel mai bun golgheteri din Premier League, cu 209 goluri. Lider e Alan Shearer cu 260 de reușite. De asemenea, FC Liverpool a învins sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-0, formaţia Brentford, gol înscris de Salah, în minutul 13.

FC Liverpool este pe locul 5 în Premier League, cu 62 de puncte. Brentford ocupă poziţia a 9-a, cu 50 de puncte.

Rezultatele meciurilor disputate sâmbătă în cadrul etapei a 35-a:

Bournemouth – Chelsea 1-3 (Viña 21 / Gallagher 9, Badiashile 82, Joao Felix 86);

Manchester City – Leeds United 2-1 (Ilkay Gundogan 19, 27 / Rodrigo 85);

Tottenham – Crystal Palace 1-0 (Kane 45+1);

Wolverhampton – Aston Villa 1-0 (Toti 9);

FC Liverpool – Brentford 1-0 (Salah 13).

În Germania, Bayern Munchen s-a impus sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, în faţa echipei Werder Bremen, în etapa a 31-a din Bundesliga.

Rezultatele meciurilor disputate sâmbătă în cadrul etapei a 31-a din Bundesliga:

Freiburg – RB Leipzig 0-1 (Kampl 73);

Hoffenheim – Eintracht Frankfurt 3-1 (Baumgartner 8, Kramaric 41, Bebou 45 / Gotze 54);

Borussia Monchengladbach – VfLBochum 2-0 (J. Hofmann 35, Stindl 90);

Augsburg – Union Berlin 1-0 (Beljo 53);

Hertha Berlin – VfB Stuttgart 2-1 (Kempf 29, Niederlechner 45 / Guirassy 38);

Werder Bremen – Bayern Munchen 1-2 (Gnabry 62, L. Sané 72 / N. Schmidt 87).