Meci de infarct pe Camp Nou. FC Barcelona a zdrobit-o pe Napoli (3-1). Messi, magicianul meciului

După 90 de minute dramatice, FC Barcelona a reușit să obțină victoria în fața echipei de fotbal din Napoli.

Sâmbătă, pe Camp Nou fotbaliștii de la FC Barcelona s-au impus în fața celor de la Napoli în sferturile de finală ale Ligii Campionilor la fotbal.

Meciul a reprezentat manșa secundă a optimilor de finală ale competiţiei.

După ce Clement Lenglet a deschis scorul în minutul 10, Lionel Messi a majorat diferența la mijlocul primei reprise.

Pentru Lionel Messi este golul cu numărul 31 reușit la Barcelona în acest sezon, însă doar a treia reușită din actuala stagiune a Ligii Campionilor.

Starul argentinian a ajuns la 115 goluri marcate în Liga Campionilor, fiind pe poziția secundă în clasamentul all-time. Primul loc este ocupat de Cristiano Ronaldo, care a marcat 130 de goluri.

Partea secundă a fost mai puțin animată, deși catalanii au deținut controlul. Italienii au avut un gol anulat pentru offside, iar Barcelona - Napoli s-a terminat 3-1.

După 1-1 în tur, catalanii au tranşat calificarea pe teren propriu, golurile lor fiind marcate de Clement Lenglet (10), Lionel Messi (23) şi Luis Suarez (45+1), în timp ce pentru oaspeţi a punctat Lorenzo Insigne (45+5 - penalty).

Barca a ajuns în sferturile de finală ale Ligii Campionilor pentru al 13-lea sezon consecutiv.

În sferturile de finală ale competiţiei, FC Barcelona o va înfrunta pe Bayern.

Liga Campionilor va continua sub forma unui mini-turneu la Lisabona, cu sferturi de finală, semifinale şi finală, toate în manşe unice. Au evoluat echipele: FC Barcelona: Ter Stegen - Nelson Semedo, Pique, Lenglet, Jordi Alba - Sergi Roberto, Frenkie de Jong, Rakitic - Messi (căpitan), Luis Suarez (Firpo, 90+2), Griezmann (Monchu, 84). Antrenor: Quique Setien. Napoli: Ospina - Di Lorenzo, Manolas, Koulibaly, Mario Rui - Fabian (Elmas, 79), Demme (Lobotka, 46), Zielinski (Lozano, 70) - Callejon (Politano, 70), Mertens, Insigne (căpitan; Milik, 79). Antrenor: Gennaro Gattuso, potrivit agerpres.ro