Meci de infarct în optimi la US Open. Simona Halep, eliminată de Elina Svitolina cu 3-6, 3-6 sursa: arhivă EVZ

Simona Halep - Elina Svitolina 3-6, 3-, în optimile turneului de la US Open.

Simona Halep a pierdut meciul cu ucraineanca Elina Svitolina, în optimile turneului de la US Open. Halep a pierdut cele două seturi la același scor, 3-6, 3-6. după un meci de infarct.

Simona a pierdut primul set din meciul cu Svitolina, la scorul de 3 – 6. În cel de-al doilea set, românca a fost condusă cu scorul de 2-1, după care a revenit, cu un joc excelent și a preluat conducerea cu 3 – 2. Cele două au ajuns la egalitate, 3 - 3, după care Simona a cedat în fața jucătoarei din Ucraina.

Simona Halep a jucat cu Elina Svitolina, în optimile US Open. Învingătoarea din partida de astăzi s-a calificat în sferturile turneului american.

Comentatorii sportivi au apreciat meciul ca fiind extrem de echilibrat, chiar dacă jucătoarea româncă nu a câștigat nici un set. S-a simțit, însă diferența dintre o jucătoare care este în formă maximă și Simona, care abia a revenit pe teren după accidentarea care a determinat-o să lipsească de la Roland Garros și Wimbledon.

Parcursul celor două sportive până în prezent

Simona Halep a trecut în turul 3 de Elena Rybakina (locul 20 WTA), scor 7-6(11), 4-6, 6-3. De partea cealaltă, Svitolina s-a calificat în optimi după ce a trecut de Daria Kasatkina (locul 27 WTA), scor 6-4, 6-2, într-o oră și 15 minute.

Este cea de-a zecea întâlnire dintre cele două jucătoare, iar până în prezent, Svitolina are cinci victorii, în timp ce Halep s-a impus de patru ori. Ultima confruntare dintre cele două sportive a avut loc în urmă cu doi ani, în anul 2019, la Turneul Campioanelor. Atunci ucraineanca s-a impus în două seturi, 7-5, 6-3.

Dacă trecea și de Svitolina, Simona Halep avea șanse mari să intre în Top 10 mondial din nou. Pentru victoriile de până acum, de la US Open, care au adus-o în optimi, tenismena din România a obținut un premiu de 265 000 de dolari.