Max Verstappen obține a 19-a victorie într-un sezon excepțional de Formula 1

Max Verstappen obține a 19-a victorie într-un sezon excepțional de Formula 1 Max Verstappen, campion Formula 1. Sursa foto: Instagram

Duminică, 27 noiembrie, a reprezentat finalul sezonului de Formula 1, încheiat cu succes de către Max Verstappen. Victoria obținută la Abu Dhabi a fost a nouăsprezecea din cele 22 de curse disputate în acest sezon, marcând astfel finalul celui mai fulminant sezon al carierei sale.

Duminică a fost ultima etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, desfășurată pe circuitul Yas Marina. Noul sezon va începe peste trei luni, pe 2 martie.

Charles Leclerc de la Ferrari și George Russell de la Mercedes au completat podiumul, ocupând locurile doi și trei. Pe locul patru s-a clasat coechipierul lui Max Verstappen, Sergio Perez.

Sezonul de Formula 1 s-a încheiat

„A fost un sezon incredibil, am devenit un pic emoțional pe final, a fost ultima dată în monopostul care mi-a oferit atâtea. Sunt mândru că am reușit să câștig ultima cursă.

A fost un an incredibil, va fi greu să-l repet. Lucrăm din greu să avem din nou o mașină competitivă, celelalte echipe vor vrea să ne învingă, dar suntem gata de această provocare”, a declarat Max Verstappen după finalul cursei.

Imediat după ultima cursă a anului, olandezul a exprimat entuziasmul său față de performanțele monopostului său și a menționat că nu este sigur ce ar putea îmbunătăți în următorul sezon de Formula 1.

O incertitudine înaintea cursei din Arabia Saudită era cine va obține locul al doilea în clasamentul constructorilor, deținut de Mercedes cu 409 puncte, deoarece ambii piloți ai echipei au acumulat puncte.

Înseamnă mult pentru noi că am terminat pe poziția a doua după un sezon dificil”, a spus Russell, pilot la Mercedes.

Ferrari s-a clasat imediat după, cu 406 puncte.

Charles Leclerc s-a lăsat depășit de Sergio Perez

În cursă, Charles Leclerc a cedat poziția lui Sergio Perez, deoarece, în situația în care mexicanul ar fi terminat pe locul doi și Russell pe patru, locul secund în clasamentul echipei Ferrari ar fi fost posibil.

Formula 1

Ultima cursă din 2023 de Formula 1. Sursa foto: Instagram

Cu toate acestea, Perez avea o penalizare de cinci secunde din cauza unui incident pe pistă și, în consecință, a fost retrogradat pe locul patru.

Fernando Alonso a terminat pe locul șapte în cursă, dar în clasamentul general al piloților, s-a poziționat pe locul patru, după Verstappen, Perez și Hamilton.

Alături de sezonul din 2012, acesta este cel mai bun al meu. Mai bun decât cele din 2005 și 2006”, a spus Alonso, în vârstă de 42 de ani.